Ekonomski fakultet Univerziteta u Zenici domaćin je 11. Međunarodno stručne konferencije “Izgradnja otpornih i adaptivnih ekonomija” koja se danas i sutra održava u Zenici. . U radu dvodnevne konferencije učestvuje pedesetak ekonomskih eksperata iz naše zemlje, Francuske, Turske, Srbije i Rumunije.
Ova razvojno poslovna konferencija izgradila je je već solidnu reputaciju tako da je i njeno jedanaesto izdanje izazvalo interes ekonomista iz naše zemlje i inostranstva koji su se odazvali pozivu na učešće. Danas u hotelu Zenica i sutra na Ekonomskom fakultetu biće ih više od pedeset i izložiće svoje radove , razmišljanja i prijedloge.
” Što se tiče tema, to su uglavnom teme iz različitih oblasti ali povezane sa krovnom u kojoj dajemo naglasak na izgradnju adaptivnih i održivih ekonomija”, objašnjava prof.dr Ajla Muratović-Dedić, dekanesa Ekonomskog fakulteta u Zenici.
Po riječima predsjednika Organizacionog odbora konferencije, doc.dr Alema Merdića,prodekana za naučno istraživački rad na Ekonomskom fakultetu UNZE, prilagodljivost neke ekonomije u posljednje vrijeme je važnija nego ikada.
” Iz razloga što imamo snažne globalne šokove. Ekonomija koja ne može izdržati te šokove je neotporna i automatski nije ni adaptivna i sučava se sa problemima nezaposlenosti, inflacije,pada životnog standarda.”
Bosna i Hercegovina je mala i otvorena ekonomija. Poenta i cilj ove konferencije je da ponudi odgovore gdje je naš prostor da spriječimo negativne efekte eksternih ekonomskih šokova.
” Adaptivna ekonomija, u tom smislu podrazumijeva prilagodljivost ekonomije eksternim šokovima. Primjera radi, snažan rast cijena nafte, kako se to odražava na Bosnu i Hercegovinu i šta nam je alternativa.Dodatno primjer, zatvaranje proizvodnje čelika u Zenici i šta nam je alternativa. Problemi sa grijanjem i tako dalje”, naglašava Alem Merdić
Preliminarna izlaganja danas su imali univerzitetski profesori iz Francuske i Turske nakon čega su nastavljena izlaganja ostalih učesnika.Na ovu temu biće prezentirani radovi stručnjaka sa 35 univerziteta iz 12 zemalja.
(D.Travar)


































