Vrijedna nagrada za Kenana Hodžića

Kenan Hodžić, sekretar Odbora za međureligijsku saradnju Zenica, dobitnik je priznanja za izgradnju mira i dijaloga među narodima u BiH. Priznanje mu je dodijelilo Međukulturalno vijeće BiH kojeg čine četiri temeljne nacionalne ustanove kulture, Preporod, Napredak, Prosvjeta i La benevolencia.

Već 15 godina, Kenan Hodžić, koji je i višegodišnji saradnik RTV Zenica, predano je angažovan na polju dijaloga kultura i susretanja ljudi iz četiri najbrojnije vjerske zajednice u našoj zemlji. Iskrenost i plodotvornost njegovog rada prepoznali su u Međukulturalnom vijeću. Priznanje, koje će mu uskoro biti dodjeljeno, lijepo je dobiti, ali ono i je obavezuje, kaže on.

Da ustrajem u svom djelovanju na polju međureligijskog dijaloga što u našem društvu i nije tako lako i jednostavno ali evo, znajući da smo postigli neke lijepe rezultate, ne samo ja, svaki pojedinac bez ljudi oko sebe zaista bi malo toga mogao uraditi, nego je tu grupa dobrih i divnih ljudi koji su razumjeli da je to važno i potrebno našem društvu. Ne trebamo se ograđivati i praviti zidove nego graditi mostove“, poručuje Kenan.

Želi da vjeruje da je ono što je uradilo Međureligijsko vijeće imalo smisla. Bio je na momente i razočaran, ali su mu nadu vraćali neki dobri i plemeniti ljudi.

„Onda smo vrlo često bili u prilici da kažemo da trebamo po strani ostaviti velike filozofske i teološke misli i izgrađivati ono što već jesmo imali, ali smo pomalo zaboravili, a to je institut bosansko-hercegovačkog komšiluka. Komšiluk je institucija po sebi. U razvijenom svijetu on se gubi, ali mi smo ga u dobroj mjeri sačuvali. „ Ovi naši mali običaji, tako ih barem posmatramo, uskršnje jaje, božićni kolač, odlazak na sahranu, dolazak na svadbu…To su,možda, u očima ljudi sitne stvari, ali zaista to su stvari na kojima možemo temeljiti miran život u danima, mjesecima i godinama koje su pred nama“, kaže naš sagovornik.

Kenan Hodžić kaže kako male nacije, u koje i mi spadamo, trebaju razvijati demokratičnost u punom smislu te riječi i da demokratija treba biti algoritam za razvijanje kapaciteta slobode, a time i svih druhih stvari u našoj zemlji. (D. Travar)