Taksa na kladionice donijeće Gradu Bihaću dodatni prihod od oko 900 hiljada maraka na lokalnom nivou. Epilog je ovo pravne borbe sa kladioničarskim lobijem nakon što je Vrhovni sud Federacije BiH potvrdio presudu u korist Bihaća – da su gradske takse u potpunosti zakonite.
Učenje na greškama
– Znamo da su Grad Zenica i Fuad Kasumović, kao i gradonačelnik Travnika, izgubili sličan spor. Političke partije su često ulagale nacionalne interese u zaštitu kladionica, pa je dobiti ovakav novac za gradski budžet od kockara strašno veliki uspjeh, konstatovao je gradski vijećnik iz Bihaća Safet Fatkić, čestitajući Gradskoj upravi i gradonačelniku Elvedinu Sediću na upornoj borbi.
Mnogo je i drugih općina u Federaciji koje čine istu stvar, neke se bore i duže od Grada Bihaća.
– Mi smo prvi ovakvu odluku donijeli i Grad Bihać ju je donio čak poslije nas. Poduzeli smo to prije nekoliko godina i već je primjenjujemo, samo što je nismo medijski eksploatisali, kazao nam je gradonačelnik Bosanske Krupe Armin Halitović.
Nadležne u Savezu općina i gradova FBiH pitali smo koliko su upućeni u pravnu bitku koju je Bihać dobio protiv kladionica, te može li ovo biti model drugim lokalnim zajednicama da se izbore za budžet i građane?
– Prihod od komunalnih taksi predstavlja značajan izvor sredstava iz neporeskih prihoda općinama i gradovima u FBiH. Pravo na vlastite izvore prihoda definisano je Zakonom o pripadnosti javnih prihoda u FBiH, kao i Zakonom o principima lokalne samouprave u FBiH. Ustavni sud FBiH donio je više presuda kojima su određeni elementi odluka o komunalnim taksama jedinica lokalne samouprave, kao i zakona o komunalnim taksama proglašavani neustavnim. Međutim, primjer iz Grada Bihaća pokazuje da je moguće voditi ispravnu fiskalnu politiku na lokalnom nivou koja je ustavno i zakonski utemeljena, kazao nam je Halko Basarić, viši saradnik za finansije iz Saveza općina i gradova.
Nakon što se pročulo o pravnoj pobjedi Gradske uprave u Bihaću, postavlja se pitanje hoće li istim putem krenuti i druge općine. Kako nam je kazao gradonačelnik Elvedin Sedić, bilo je mnogo poziva i čestitki od kolega iz gradova i općina, a neki od njih, poput Općine Travnik, koja ima istoriju borbe sa kladionicama, tražili su od Bihaća njihovu odluku kako bi donijeli sličnu i implementirali je.
Ono što se ne smije dopustiti lobijima jeste da iskoriste grešku i da obore ovakve odluke, žaleći se na ime duplog oporezivanja.
Svakako odluke o komunalnim taksama na lokalnom nivou moraju biti zakonski utemeljene, upozorava Basarić, poštujuću presude Ustavnog suda FBiH. U određenim elementima, kao što je određivanje visine takse na osnovu djelatnosti ili istaknute firme, već postoje presude koje je potrebno poštovati. A za uređenje ove oblasti na federalnom nivou uzaludno je čekati.
– U ovoj konstelaciji odnosa nemoguće je bez HDZ-a izglasati Zakon o igrama na sreću. Ali, i važeći zakon ima propise koji kažu da, recimo, maloljetnik ne smije biti u kladionici, a svakodnevno su u kladionicama. To niko ne prati. Taj lobi najviše cilja na našu djecu. Prema istraživanjima, u USK-u je 231 kladionica registrovana u blizini škola. Zato mi je drago za Bihać, rekao nam je Ramiz Meša iz Fojnice, koji je u federalnom Parlamentu još 2014. godine tražio donošenje zakona.
Podrška Saveza
Kladioničarski lobiji su jaki u parlamentima, osjetno preko HDZ-a BiH, ali i drugih. Ipak, kada su u pitanju lokalni interesi, tu je jače zajedništvo općina i gradova.
– Interesi lokalnih samouprava u najvećem broju slučajeva su isti, te će Savez putem svojih organa pružiti podršku ovim inicijativama. Savez će nastojati pomoći jedinicama lokalne samouprave kroz dijeljenje dobrih praksi i međusobnim razmjenama iskustava. U narednom periodu će radna tijela Saveza i rukovodstvo obaviti konsultacije u ovom pogledu, te predložiti adekvatna pravna rješenja kojima će se izaći u susret općinama i gradovima u pogledu komunalne takse, najavio nam je Basarić.
(oslobodjenje.ba)