FERK odlučio: Struja skuplja za korisnike Elektroprivrede BiH

Na osnovi pažljive analize dostavljenog prijedloga cijena opskrbe krajnjih kupaca kod javnog opskrbljivača, FERK je utvrdio kako je prijedlog cijena JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo utvrđen sukladno metodologiji za utvrđivanje cijena opskrbe kod javnog opskrbljivača koja je propisana Pravilnikom o metodologiji za utvrđivanje cijena za opskrbu električnom energijom krajnjih kupaca kod javnog i rezervnog opskrbljivača, te je na današnjoj redovitoj sjednici donesena Odluka o davanju suglasnosti JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo na prijedlog cijena opskrbe krajnjih kupaca kod javnog opskrbljivača, saopćeno je iz FERK-a.

Predloženo je uvođenje tri bloka tarifa ovisno o potrošnji električne energije za kupce iz kategorije potrošnje kućanstvo:

  • zeleni blok se odnosi na potrošnju električne energije od 0-350 kWh na mjesečnoj razini,
  • plavi blok se odnosi na potrošnju od 351-1000 kWh na mjesečnoj razini,
  • crveni blok se odnosi na svaki kWh potrošen preko 1000 kWh na mjesečnoj razini.

Prosječna promjena cijene opskrbe kod javnog opskrbljivača po kategorijama i grupama potrošnje iznosi:

Ova odluka primjenjivat će se od 1. septembra ove godine.

Podsjećamo, Elektroprivreda BiH se nalazi u velikim gubicima.

Od zemlje koja je još do jučer izvozila električnu energiju, BiH je došla u situaciju da njene elektroprivrede troše milione maraka na uvoz – samo u prvoj polovini ove godine čak 150 miliona KM.

Nadležni kao opravdanje za milionske gubitke Elektroprivrede BiH navode rudnike gubitaše, promašene infrastrukturne projekte poput Bloka 7 – za čiji raskid ugovora je plaćeno 35 miliona maraka – kao i lošu hidrološku sliku.

“Ovo je sve posljedica, s jedne strane, lošeg upravljanja, a s druge strane nepostojanja ozbiljne strategije kako da jedna mala zemlja kao što je BiH, koja je 60 posto zavisna od proizvodnje električne energije iz uglja, a obiluje svim drugim resursima – vodom, suncem, vjetrom – pređe sa uglja na obnovljive izvore energije. Zadnjih petnaestak godina su se zatvarale oči pred tim problemom. Pričalo se o izgradnji novih termoblokova kad niko više na svijetu ne pravi termoblokove”, rekao je nedavno za N1 Damir Miljević, ekonomski stručnjak.

Ovo predstavlja novi udar na džepove građana, i zasigurno će utjecati na novi lanac poskupljenja.

N1 BiH