Evropska unija odlučna je u namjeri da se obračuna s prodajom robe koja nije u skladu s propisima Unije, a koju građani naručuju putem internet platformi poput Temua ili Sheina.
Evropski komesar za pravosuđe Michael McGrath je za Guardiana izjavio da je “šokiran” prodajom potencijalno opasnih proizvoda putem tih jeftinih platformi koje predstavljaju rizik za sigurnost potrošača.
– Dužnost EU je da djeluje. Odlučan sam da pojačamo primjenu zakona o sigurnosti proizvoda i zaštiti potrošača, naglasio je on.
Ranije je izvještaj Evropskog parlamenta otkrio je da “većina nesigurnih i ilegalnih proizvoda” koji stižu u EU dolazi upravo ovim putem.
U BiH Temu još uvijek niko ne kontroliše niti se brine o tome da domaći kupci lako dolaze u situaciju da naručuju proizvode čiji kvalitet i sigurnost nisu jasno provjereni.
Potvrđeno je to za Vijesti.ba iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH, koja savjetuje da ne kupuju ovu vrstu proizvoda, već one koje na tržište BiH stavljaju registrovani poslovni subjekti.
“Agencija za nadzor nad tržištem BiH u saradnji sa inspekcijskim organima entiteta i Brčko distrikta BiH provodi aktivnosti nadzora neprehrambenih potrošačkih proizvoda koji su stavljeni na tržište BiH. Aktivnosti nadzora se baziraju na kontroli sigurnosnih karakteristika proizvoda s ciljem osiguranja da proizvodi stavljeni na tržište BiH ispunjavaju propisane sigurnosne zahtjeve i ne ugrožavaju zdravlje i život potrošača”, navode i dodaju:
“Agencija za nadzor nad tržištem BiH nema nadležnost za kontrolisanje sigurnosnih karakteristika proizvoda koji se nude i prodaju putem različitih internet platformi, i koji se potrošačima isporučuju uz posredovanje poštanskih operatera, a da pri tome proizvod nije stavljen na tržište BiH”.
Iz ove državne Agencije zaključuju porukom potrošačima: “Savjetujemo potrošače da kupuju proizvode koje na tržište BiH stavljaju registrovani poslovni subjekti”.
Važno je naglasiti i da će među potezima koje EU razmatra biti ukidanje praga bescarinskog plaćanja od 150 eura i uvođenje naknade za svaki paket.
S obzirom da BiH prati evropske zakone, posebno kada treba udariti namete domaćoj privredi, bilo bi očekivano da isto uradi prema stranim platformama koje u BIH debelo zarađuju, a državi ne plaćaju bilo kakav porez.
Dobar primjer je upravo Temu koji u BIH uvozi i prodaje robu vrijednu stotine miliona KM. Od zarađenog novca na tržištu BIH, TEMU našoj državi ne plaća gotovo ništa, jer su pošiljke uglavnom u vrijednost do 300 KM.
Biznis.ba