Zmajevi izgubili od Francuske, odluka pada protiv Litvanaca

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Francuske u 4. kolu Eurobasketa i tako je propustila priliku da osigura plasman u osminu finala.

U neizvjesnom meču izgubili smo sa 68:81 (19:19, 15:25, 16:8, 17:29).

Sjajno smo otvorili utakmicu, raspucani su bili Roberson i Musa, te smo većim dijelom prve četvrtine imali prednost.

U prvih šest minuta nismo uspjeli realizovati četiri kontre, koje smo morali završavati… Već tada smo mogli otići na dvocifrenu prednost, ali smo i pored toga imali prednost od četiri poena (11:7, 13:9).

Dvije minute prije odlaska na prvu pauzu Francuzi su poveli (16:13), ali je prva četvrtina završena bez pobjednika – 19:19.

U drugoj minuti nastavka već smo imali plus pet (27:22), ali nas je tada stao šut, pa Francuzi u 16. minuti preokreću na 32:29, a minut kasnije bilo je 35:31. Srljali smo i u drugoj četvrtini, bili brzopleti u nekim čistim situacijama (u prvom dijelu imali 11 grešaka), a to su koristili Francuzi i na 90 sekundi prije poluvremena otišli su na devet poena prednosti (41:32).

Do kraja druge četvrtine Trikolori su dodatno povećali prednost na 44:34.

Totalni raspad u igri našeg tima gledali smo u prvih sedam minuta treće četvtine (40:52). Ipak, uprkos tome uspjeli smo zadržati priključak, i u 29. minuti spustili smo zaostatak za minus šest (46:52).

Koševima Atića sa slobodnih bacanja na 38 sekundi do kraja semafor je pokazivao 48:52, odbranili smo naredni napad, a potom je Halilović pogodio za 50:52.

Roberson je na otvaranju četvrtog periodu pogodio trojku za vodstvo BiH – 53:52. Potom je Nurkić vezao dvije trojke, i dva slobodna bacanja, pa je u 34. minuti semafor pokazivao 61:59.

U naredne dvije minute Francuzi prave seriju 9:2 i odlaze na pet poena prednosti (68:63). Do kraja meča nismo uspjeli napraviti preokret, pa ćemo, po svemu sudeći, odlučujuću utakmicu igrati sutra od 14.30 sati protiv Litvanije.

Istina, postoji opcija da Mađari danas savladaju Litvance i tako nas pošalju u osminu finala…

Najefikasniji u selekciji BiH bili su Halilović, Musa i Nurkić sa po 14, Roberson sa 13 i Atić sa deset poena.

Kod Francuza Yabusele je postigao 15, a Poirier i Huertel po 14 poena.