OMS Zenica: Naš grad jeste i treba da bude slika BiH, multietničke, zajedničke, one koja prihvata i pazi na drugoga

Na kraju smo još jedne kalendarske godine, u vremenu brojnih važnih datuma-blagdana te sumiranja događaja koji su obilježili naše dane protekle godine.
Naša zajednička kuća, naša domovina Bosna i Hercegovina prolazi stanje opće društvene krize, pandemijske nesigurnosti, političkih tenzija i ekonomskih nestabilnosti, pišu u saopštenju iz Odbora za međureligijsku saradnju Zenica.

Mi njeni građani, posebno mi koji za sebe kažemo da smo vjernici
imamo zadatak biti odgovorni i pomoći našem društvu da se iz svih tmina koje su
ga nadvile uzdigne. To je zadatak koji pred nas stavlja dragi Bog u koga vjerujemo.
Ponovni krajevi i novi počeci uvijek su prilika da sagledamo našu prošlost i
planiramo našu budućnost. Naša prošlost ima svoje tamne i bolne strane, važno je
učiti iz nje, ali naša budućnost je izvjesna ovdje samo u zajedništvu i
uzajamnom poštovanju.

Mi predstavnici tradicionalnih vjerskih zajednica i crkava naše Zenice budućnost vidimo u onome u čemu je bila najljepša njena prošlost. To je poštovanje komšije, drugog čovjeka, njegovih životnih izbora, vjere, uvjerenja, nacionalnosti, političke opredijeljenosti. Mi našu budućnost moramo graditi u poštovanju i Bajrama i Božića, u njegovanju naše kulture komšiluka, a to se uvijek praktično ogledalo u onim na izgled malim stvarima, u kurbanskom mesu, vaskršnjem jajetu, božićnom kolaču. To su sitnice koje su zalogom za dane i godine
mirnog života zajedno. Vrijednosti slobode su vrijednosti nadvremenske, slobodu uvjerenja je cjelokupnoj tvorevini dao sam Bog dragi, i poštujući te vrijednosti mi iskazujemo
dužno poštovanje prema Njegovom stvaralačkom planu.

Različitosti se ne smiju i ne trebaju potirati, one se moraju poštovati i njegovati, uostalom različitosti su u našoj Bosni i Hercegovini uvijek rađale velike ljude, na koje smo svi ponosni.
Bogatstvo u različitosti je to rađalo, kao poseban mentalitet prihvatanja i solidarnosti. Poslije svih stradanja i svađa, koje su bile i koje još traju u našem bosanskohercegovačkom društvu, na svima nama je još veća odgovornost da ovo što vam pričamo ne izgleda usiljeno i nestvarno, nego da svi skupa radimo svakim danom da to uvijek bude ostvarivo kao novi narativ kojim moramo koračati skupa naprijed.

Naš grad Zenica jeste i treba da bude slika Bosne i Hercegovine, multietničke,
zajedničke, one koja prihvata i koja pazi na drugoga. Svakim našim gestom
moramo paziti kako ne bismo povrijedili onoga drugoga, koji jeste potvrda i nas
samih. Zato, uz želje za dobro zdravlje i sreću svih vas naših sugrađana – njegujmo
mir, međusobno poštovanje i toleranciju, jer s tim vrijednostima Zenica je uvijek
bila prepoznatljiva kao grad svih njenih građana, navode iz OMS-a Zenica.