Forum građana Zenice ozvaničio je danas u Muzeju grada uvrštavanje Zeničkog uranka-Čimburijade, na listu nematerijalne kulturne baštine Federacije BiH. Učinili su to kako i priliči ovoj drevnoj tradiciji, svečano, uz muziku,hranu, piće i lijepu riječ.
Ova promocija okupila je brojne aktere društvenog i političkog života grada i kantona. S razlogom, jer ovo je kruna jednog dugog procesa u kom je Forum građana Zenice, uz pomoć eksperata iz našeg grada, uspio da dokaže da zenički uranak naša čuvena čimburijada spada u nematerijalnu kulturnu baštinu naše zemlje.
„Interesantno je da je ovo prvo nematerijalno kulturno dobro u Zeničko-dobojskom kantonu tako da je to stvarno poseban uspjeh. Nadam se da će to pomoći u daljnjem radu svih nas koji radimo na ovom projektu“, kazao je Vladimir Franjić, predsjednik skupštine Foruma građana Zenice.
Po riječima profesora doktora Mirze Džananovića sa Filozofskog fakulteta u Zenici, biti uvršten na federalnu i državnu listu nematerijalne kulturne baštine jeste stvar prestiža. Treba reći, dodaje, da je čimburijada pripadala ovoj baštini i prije uvrštavanja na listu.
„To je realno i dio svjetske baštine po svim svojim elementima i po načinu baštinjenja. Ono što je, možda, u kontekstu konkretnog uvrštavanja na ovu listu od velikog značaja je što se ovim, zapravo, osigurava jedan dio institucionalne podrške očuvanju nematerijalne kulturne baštine što je najvažniji i nulti faktor kada govorimo o bilo kojem obliku baštine a naročito nematerijalne“.
Dugogodišnji rukovodilac Američkog kutka u Zenici Sead Pašić, sociolog, objašnjava zašto je nematerijalna baština tako važna.
„ Činjenica da je našto nematerijalno govori da to ostaje vjekovima. Materijalne stvari se ruše, brzo nestaju. Ono što je nematerijalno, što je ušlo u knjige i datoteke, ono ne može da se izgubi. To će ostati vječni trag o našem postojanju i običajima u gradu Zenici koji smo naslijedili od naših predaka“.
Zenički uranak-čimburijada nalazi se na 17 mjestu federalne liste nematerijalne kulturne baštine i automatski je uvrštena i na državnu. Time je otvoren put ka najvećem cilju, UNESCO-ovoj svjetskoj listi nematerijalne kulturne baštine.
(D.Travar)