Od danas je na području Federacije BiH počela primjena novih odredbi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, kojim su stope doprinosa umanjene za ukupno 5,5 posto, odnosno, sa dosadašnjih 41,5 na 36 posto.
Riječ je o prvoj ovakvoj izmjeni od 2009. godine, a koja bi poslodavce trebala rasteretiti za 85, 91 KM po radniku. Prema novim odredbama, doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca smanjuje se sa 23 na 19,5 posto, dok se doprinos za zdravstveno osiguranje smanjuje sa 16,5 na 14,5 posto. Na strani zaposlenika, doprinos za PIO se spušta sa 6 na 2,5 posto, a za zdravstveno osiguranje sa 4 na 2 posto. Time se ukupno zbirno opterećenje snižava sa dosadašnjih 41,5 na 36 posto.
U poslovnoj zajednici ZDK pozdravljaju ovaj Zakon, mada, ne do kraja zadovoljni, jer smatraju da još uvijek nisu na pozitivnoj nuli ni nakon uvođenja minimalne plate od 1.000 KM. “Drago nam je da se ovo desilo jer čekamo šest mjeseci na to. Ugrubo da kažemo, naši troškovi sa najnovijom odlukom o minimalcu su bili povećani za 250 KM po uposlenom, sada su smanjeni za 90 KM, i čekamo da budu smanjeni i za ovih 160 KM do kraja godine, onda možemo biti zadovolni, jer ćemo imati stanje koje smo imali prije odluke o minimalnoj plati”, kazao je Mladen Perić, predsjednik UO Saveza Udruženja poslodavaca ZDK.

A stanje prije odluke o minimalnoj plati je, tvrde analitičari bilo takvo da su poslodavci plaćali manje doprinose 2024., nego što će to slučaj nakon ovog rasterećenja. Tada su za radnika sa minimalcem od 619 KM imali ukupne obaveze od oko 438 KM, dok je sada taj iznos na minimalnu platu od 1000 KM, 657 KM.
“Poređenja radi, naša bruto plata minimalna je kao u Hrvatskoj, možda za 70 Eura manje. Treba vidjeti koliko radnik tamo od bruto plate ponese kući, a koliko kod nas”, uspoređuje Perić, naglasivši da su i radnici i poslodavci u BiH u jako nepovoljnoj situaciji.
A dok se poslovna zajednica nada dodatnim rasterećenjima, radnici se nadaju uvećanju plata za iznos od kojeg su rasterećeni njihovi poslodavci. Takva odluka je ostavljena na njihovu dobru volju, a kako stvari stoje, teško u korist radnika. Primjena nižih doprinosa ne obavezuje poslodavce da povećaju plate. “Ja ne vjerujem da će radnici ovo osjetiti na svojim platama. Privrednici su već dali radnicima povećanje plata, i ne znam da će ovo radnici osjetiti. Radnici su osjetili povećanje troškova koje su poslodavci imali kad je donesena odluka o minimalcu, jer da nije donesena ta odluka, mi bismo imali više prostora za povećanje plate”, smatra Perić.
Na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju FBiH održanoj juče najavljeni su naredni koraci u pravcu dodatnog smanjenja doprinosa na teret poslodavaca kroz donošenje druge faze izmjena Zakona o doprinosima i Zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH, kao i produženje važenja Uredbe o isplati pomoći radnicima od strane poslodavaca, čije primjena bi do kraja jula trebala biti produžena. (M.H.)