Udruženje “Baton” sinoć je zeničkoj publici predstavilo roman “Večići-92”, autora Senada Zeca. Roman je autobiografija ovog Kotorvarošanina, stopostotnog ratnog vojnog invalida prve kategorije, iz Večića, koji hronološki opisuje život i stradanje u ovom dijelu BiH kroz istoriju, s fokusom na perid juni-novembar 92. godine, o petomjesečnoj herojskoj odbrani sela od napada srpske vojske, koja je u zločinima koristila čak i avijaciju.
Autor smatra da šira javnost ni danas ne zna puno o tim dešavanjima na širem području Kotor Varoši, posebno o tragediji Večića koja upoređuje sa onom u Srebrenici jula 1995. Godine.
“Fokus knjige je na jednu grupu od 160 Bošnjaka iz Večića koji su zarobljeni i predali se 3. novembra 1992. godine koji su mučeni i ubijeni, čiji posmrtni ostaci ni dan danas nisu nađeni, a među njima je bilo puno maloljetnika pa poruka i pouka je da se nastavi potraga kako bi bili dostojno ukopani, a zločinci kažnjeni”, kazao je njen autor i dodao da svake godine 3. novembra organizuju marš mira u svrhu čuvanja sjećanja i skretanja pažnje na potrebu procesuiranja onih koji si izvršili te zločine, te do danas niko još ništa nije uradio i da se pred Sudom BiH vodi postupak protiv Zdravka Samrdžića i još neoliko drugih osumnjičenih za te zločine.
“Ova knjiga igra ključnu ulogu u očuvanju sjećanja na one koji nisu preživjeli. Možemo je smatrati hibridnim žanrovskim oblikom koji spaja elemente historijskog romana, memoarske proze, dokumentacije i ratnog romana, jer autor ovim djelom na kompleksan način tematizira rat i njegove posljedice, a istovremeno je potresno svjedočanstvo o stradanju jednog sela i njegovih stanovnika. Predstavalja i snažnu politiku naivnosti Bošnjaka, a istovremeno nudi dragocjene lekcije za budućnost. Čitanje knjige može bit bolno, ali je to jedini način potreban za proces suočavanja sa traumamam i nastavkom života”, kazala je, između ostalog, promotorica Meliha Peco, profesorica bosnaskog jezika i književnsti.
Dodala je da ovo djelo na dubok način progovara o ratu, strdanju i gubitku te da zasigurno zaslužuje pažnju čitatelja, jer Senad Zec njome poziva na buđenje i opominje da se iz prošlosti moraju izvuči pouke koje će nam pomoći da izgradimo bolju budućnost.
U sklopu promocije ovog romana prikazan je o dokumentarni film o dešavanjima u Večićima tih kobnih mjeseci 92., u kojem se pojavljuju snimke stanovnika tog sela ubijenih mjesec dana nakon nastanka tih snimaka, a čije kosti ni danas nisu nađene. (S. Gluhić)