Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Bosni i Hercegovini za avgust 2023. iznosila je 1.280 KM, što pokazuje nominalan rast za 1,4 posto, i realno je veća za 0,4 posto u odnosu na juli 2023.
Prosječnu plaću u BiH ne zarađuje većina radnika te bi se izračunavanjem medijalne plaće, kao što to rade zemlje u susjedstvu, odražavala stvarna primanja zaposlenih.
Susjedne zemlje, kao što su Srbija i Hrvatska, službeno izračunavaju prosječnu, ali i medijalnu plaću. Tako je u Hrvatskoj u julu prosječna plaća iznosila 1150 eura, a medijalna 984 eura, dok je u Srbiji prosječna iznosila 699 eura, a medijalna plaća 540 eura.
Iz Zavoda za statistiku Republike Srpske medijima su potvrdili da ne raspolažu podacima o medijalnoj plaći. Također ni Federalni zavod za statistiku ne raspolaže podacima o medijalnoj plaći.
Razlog zbog kojeg bi trebalo uvesti medijalnu plaću je eliminacija utjecaja ekstremno visokih i niskih primanja, jer prosječna plaća može biti značajno iskrivljena ako postoje velike razlike između visokih i niskih primanja.
Medijalna plaća pruža precizniju sliku standarda života. Prosječna plaća san je velikog broja radnika. Radnici su slabo plaćeni i to je osnovni razlog zašto odlaze u inozemstvo. I dok političari u regiji često govore o povećanju minimalne plaće kao odgovoru na inflaciju, stručnjaci naglašavaju važnost medijalne plaće kao ključnog pokazatelja.
“Fokus ekonomske politike treba biti na povećanju medijalne plaće, koja trenutačno iznosi oko 850 konvertibilnih maraka neto. Polovina radne snage prima plaću ispod tog iznosa, dok druga polovina zarađuje više. Smanjenje doprinosa na 27 posto i niže moglo bi potaknuti opći rast plaća. Važno je razumjeti da će ciljanih 1.000 konvertibilnih maraka biti minimalna primanja, ne minimalna plaća. Ovo je zbog planiranog moderniziranja sistema oporezivanja, uključujući elemente poput poreza na topli obrok. Konačni cilj je osigurati da ukupni trošak radnika ostane isti ili se poveća za maksimalno 100 konvertibilnih maraka”, kazao je Admir Čavalić, ekonomski analitičar i zastupnik u Parlamentu Federacije BiH.
On kaže kako postoji nesigurnost oko provedbe ovih promjena jer fiskalni zakoni još nisu u parlamentarnoj proceduri.
“Ako se ne usvoje do kraja ove godine, gubi se cijela iduća godina. Iako su neki ministri spomenuli rok početkom januara 2024. godine, nije jasno na temelju kojih službenih vladinih ili parlamentarnih dokumenata”, zaključuje Čavalić.
Medijalna neto plaća u Hrvatskoj u avgustu je prvi put prešla iznos od 1.000 eura. Prema tim podacima, medijalna neto plaća za avgust iznosila je 1.004 eura, dok je medijalna bruto plaća – stvarni trošak plaće uvećan za poreze, prirez i doprinose – iznosila 1.364 eura.