Alen Kapković – Kale: “Naš cilj je evropska Zenica, po mjeri svih građana”

Alen Kapković (36) ovog 15. novembra prvi put nalazi se na listi kandidata za Gradsko vijeće Zenica. Broj 11 na listi „Zeničke inicijative Kasumović Fuad“, diplomirani ekonomista, među sugrađanima i svojim Nemiljanima, poznatiji kao Kale, direktor je „Aura osiguranja“ za FBiH, a duži niz godina uspješno se bavi i privatnim biznisom. Društveno aktivan, ovaj otac dvoje djece, poznat je i po svome humanitarnom aktivizmu. Slobodno vrijeme provodi u prirodi, sa prijateljima, porodicom, na atletskim terenima.

Prije četiri godine Alen Kapković bio je meta pokušaja izborne korupcije, kada je odbio ponudu jedne političke stranke da za novčanu nagradu na dan izbora ne dođe na biračko mjesto u Vrselju, gdje je trebao biti ispred nezavisnog kandidata za gradonačelnika Fuada Kasumovića. Taj nemoralni čin, promijenio je Alenovu percepciju kada je u pitanju odnos prema politici.

„Bilo i ne ponovilo se. To je jedan detalj iz mog života kojeg se ne želim sjećati. Porodica i ja bili smo izloženi velikom pritisku i, nažalost, nikada stvar nije dobila sudski epilog. Hvala Bogu i građanima Zenice, Fuad Kasumović je te 2016. godine dobio veliki podršku građana Zenice, izabran je za gradonačelnika i naš grad je krenuo jednom pozitivnom, evropskom trasom. Ponosan sam da sam dio tima koji je od ljeta 2016. godine uz gradonačelnika Kasumovića i provodi temeljitu reformu u našoj Zenici“, kaže Alen Kapković, kojem je članstvo u „Zeničkoj inicijativi Kasumović Fuad“ ujedno prvi politički angažman.

Zašto ste se odlučili kandidirati za Gradsko vijeće Zenica?

Zenica je četvrti grad u BiH, regionalni i univerzitetski centar, a svi smo svjedočili kakvi su nam vijećnici bili u prethodnom mandatu. Možda su ranije bili i nepismeniji i lošiji, ali ranije se nisu sjednice prenosile, nije bilo transparentnosti kakvu je u svim segmentima rada Gradske uprave uveo gradonačelnik Kasumović. Meni je neprihvatljivo da u Gradskom vijeću sjede ljudi koji ne žele dobro svome gradu, svome komšiji. Pa ne možemo moja porodica i ja biti sretni ako su moje komšije nezadovoljne i nesretne. Osim toga, svi smo shvatili da se većinom u Gradskom vijeću prethodne četiri godine upravljalo iz Sarajeva, Kaknja i iz nekakvih jazbina odakle su dolazile naredbe kako de se kazne građani Zenice i onemogući gospodin Kasumović u realizaciji svojih naprednih ideja za dobrobit svih građana. Želim podržati sve progresivne ideje koje vode ostanku ljudi u našem gradu.

Šta će biti vaš prioritet tokom djelovanja u Gradskom vijeću?

U prethodne četiri godine gradonačelnik je pokrenuo razvoj sela i prigradskih mjesnih zajednica, povećani su poticaji do rekordnih iznosa, poboljšana putna infrastruktura. Moja podrška apsolutno u tom pravcu neće izostati, kao ni razvoju privrede. Poticaji privrednicima, otvaranje poslovnih zona, na tome ću ustarajati. U narednom periodu bit će završena izgradnja autoceste na koridiru 5c kroz Zenicu gdje naš grad i privrednici, pa i turizam, trebaju vidjeti svoju novu šansu. Uostalom, u svom prvom mandatu gradonačelnik Kasumović pokrenuo je sve što nas građane tišti i očekujem da ću učešćem u radu Gradskog vijeća Zenica dati veliki doprinos razvoju Zenice koja će, uvjeren sam, u iduće četiri godine doživjeti preporod.

Zbog čega bi vas građani trebali podržati?

Oni koji me poznaju, vjerujem da će mi dati svoj glas jer za egzistenciju sebe i svoje porodice zarađujem isključivo svojim rukama i glavom. Pomogao sam sve koji su mi se ikada obratili za bilo kakvu pomoć, nisam od ljudi koji jedno obećavaju, a kada treba i djelovati, kriju se i bježe od ljudi. Nema čovjeka u Zenici i regionu kojem ne smijem pogledati u oči. Čovjek sam bez bilo kakvih predrasuda, ljude dijelim na dobre i loše, pa i ovim drugim često pomažem ili ukazujem da griješe.

Šta su po vama problemi Zenice koji se u prethodnom mandatu Gradskog vijeća Zenica nisu riješili, a bit će prioritet u vašem radu?

Parkinzi, regulacioni plan, bolji uslovi za privredu, uvođenje novih olakšica za građane… Želim pomoći da se sredstva za sport koja se također rekordno izdvajaju, još kvalitetnije usmjeravaju, s ciljem postizanja vrhunskih rezultata sportista i klubova iz Zenice. U turizmu imamo dosta prostora za napredak, sada kada gradonačelnik počne sa gradnjom novih bazena, kada se uredi putna infrastruktura za Smetove, bit će to druga priča za investitore. Očekujem da će i FBiH deblokirati Zenicu i dozvoliti privatizaciju odmarališta na Bistričaku, hotela Internacional, a oko našeg grada ima toliko lijepih destinacija gdje trebamo privući ljubitelje prirode.

Da li je došlo vrijeme za nove snage u Gradskom vijeću?

Apsolutno da jeste. Osjeti se već izvjesno vrijeme da su Zeničani siti dosadašnjih gospodara života i smrti, koji su izgubili osjećaj za realnost. Primjetno je na svakom koraku da građani jedva čekaju izbore, kako bi  se riješili, iskoristit ću gradonačelnikov izraz, ubleha koje su kočile napredak vlastotog grada. Zenica će 15.11. dobiti potpuno drugačiji saziv Gradskog vijeća, gdje će vladati prozeničke snage na čelu sa gradonačelnikom Fuadom Kasumovićem.

Kako komentirate rad Gradskog vijeća u protekle četiri godine?

Teško je naći pravi izraz za sve ono što se dešavalo na sjednicama. Moja podrška gradonačelniku Kasumoviću i njegovim programima bila je konstantna, tako da sam sa nevjericom doživljavao crvene kartone koje su SDA i A-SDA vijećnici pokazivali za svaki projekat koje je bio za dobrobit svih nas.

Zbog čega ste izabrali da budete kandidat upravo na listi „Zenička inicijativa Kasumović Fuad“?

Već sam rekao da sam od prvog dana kandidature gospodina Kasumovića za gradonačelnika Zenice bio dio tima koji je, kako to gradonačelnik kaže, pobijedio SDA u njenom bastionu. U svim političkim subjektima imam prijatelja, ljude ne dijelim po stranačkoj pripadnosti, moja vizija Zenice i BiH poklapa se sa onim kako razmišlja gradonačelnik Kasumović i kada mi je predloženo da budem kandidat „Zeničke inicijative KF“ sa zadovoljstvom i ponosom sam to prihvatio jer je ovo mladi tim visokomoralnih i uspješnih ljudi kojima su ovo prva politička iskustva. Nismo mijenjali stranke, želimo još bolju Zenicu za sve njene ljude.

Očekujete li da će Zeničani izaći na izbore i kazniti većinu u vijeću koja je četiri godine opstruirala grad?

Uvjeren sam da građani jedva čekaju da ne gledaju pojedina lica u Gradskom vijeću. Svi smo umorni od njihovih opstrukcija i demagogije. Pozivam Zeničane da u što većem broju iskoriste svoje demokratsko pravo, daju glas ljudima koji će raditi u interesu Zenice i stanovnika ovog grada. Mi u „Zeničkoj inicijativi Kasumović Fuad“ mislimo globalno, a djelovat ćemo lokalno. Naš cilj je evropska Zenica, po mjeri svih građana. Naša djeca zaslužuju bolje i više, a glas za Fuada Kasumovića i ljude sa liste Zeničaka inicijativa KF upravo to znači.