Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović danas je u sjedištu Gradske uprave potpisao ugovore sa predstavnicima 16 nevladinih organizacija s područja grada Zenice, kojima su dodijeljena sredstva iz Budžeta po osnovu Javnog poziva.
Finansijsku podršku Grada Zenica su dobile nevladine organizacija, koje djeluju u oblasti zaštite okoliša i jačanja ekološke svijesti, a za ove namjene je iz Budžeta Grada Zenica opredijeljeno 47.250 KM.
Prema riječima gradonačelnika Kasumovića, Zenica je prva ušla u Zelene gradove Evrope u BiH, i ovi projekti uveliko doprinose jačanju svijesti, ali i očuvanja životne sredine.
“Gradska uprava bi voljela napraviti projekte zajedno sa obrazovnim ustanovama s ciljem zaštite životne sredine, i spremni smo još više sredstava izdvojiti naredne godine za ove namjene, a sve kako bi zadržali kontinuitet u sprovođenju Zelenu agende u našem gradu”, istakao je Kasumović.

Odabrani projketi koji će biti finansirani sredstvima Grada Zenica uključuju edukacije građana o značaju zaštite životne sredine, organiziranje ekoloških radioica i kampova, čiščenje javnih površina, riječnih korita, izletišta, ali i sadnju drveća, a sve s ciljem unapređenja kvaliteta života u Zenici.
“Zahvaljujući ovom projektu 500 djece iz osnovnih i srednjih škola iz sva tri odreda izviđača će proći obuku o ekologiji, a izvršit ćemo i sadnju određenog broja sadnica na Smetovima, gdje ćemo i mapirati dijelove koji su najugroženiji sa ilegalnim deponijama”, kazao je Zekerijah Avdić ispred Saveza izviđača grada Zenica.

Tokom današnjeg prijema predstavnika nevladinih organizacija, istaknuta je i želja, ali i potreba za još jačom podrškom s gradskog nivoa, što je i obećano za narednu godinu, kada su u pitanju projekti za zaštitu životne sredine.
(M.H.)



































