Zašto naš sistem dozvoljava da budemo četiri, pet ili više godina iza svijeta u liječenju raka? Zar naši pacijenti ne zaslužuju iste šanse za život kao i oni u zemljama u okruženju, upitala je delegatkinja prof. dr. Fatima Gavrankapetanović – Smailbegović
Lista lijekova Federalnog fonda solidarnosti nije revidirana više od šest godina, a kako stvari trenutno stoje, Komisija, koja je oformljena pri Federalnom ministarstvu zdravstva, još nije počela s radom.
Polovinom prošlog mjeseca Sanja Čustović, pomoćnica ministra za farmaciju i hemikalije u Federalnom ministarstvu zdravstva, kazala nam je “da bi Komisija posao vrlo brzo mogla završiti ako članovi ne budu išli na godišnji odmor i budu intenzivno radili”.
No početkom ove sedmice iz Federalnog ministarstva zdravstva rečeno nam je da se po tom pitanju još ništa konkretno ne dešava.
Ukoliko, u najboljem slučaju, Lista lijekova Fonda solidarnosti bude revidirana na jesen, iz Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u Bosni i Hercegovini ističu da pacijenti nove terapije neće moći dobiti do početka iduće godine.
– Dinamika je takva da oboljeli neće moći dobiti nove lijekove do kraja, odnosno početka iduće godine, što onima, koji ih sa nestrpljenjem godinama iščekuju, samo produžava agoniju – kaže Ana Petrović, predsjednica Udruženja inovativnih proizvođača lijekova u BiH.
O bahatom i neodgovornom odnosu nadležnih federalnih vlasti prema najugroženijoj kategoriji našeg društva oglasila se i delegatkinja prof. dr. Fatima Gavrankapetanović – Smailbegović koja će na sjednici Doma naroda FBiH u ponedjeljak, 28. jula, uputiti pitanje Federalnom ministarstvu zdravstva – kada konačno planiraju revidirati Listu lijekova za onkološke pacijente?
Kaže kako bi najviše voljela to lično upitati samog ministra Nediljka Rimca, no problem je što on nikada ne dolazi na sjednice Parlamenta.

– Dok se u svijetu, Evropi i zemljama regije novi onkološki lijekovi registruju i stavljaju na raspolaganje pacijentima gotovo svaki mjesec, u Federaciji BiH posljednji onkološki lijek registrovan je 2019. godine. Ovakav zastoj u dostupnosti savremenih terapija direktno ugrožava živote teško oboljelih i ostavlja pacijente bez nade i mogućnosti koje moderna medicina danas pruža.
Zašto naš sistem dozvoljava da budemo četiri, pet ili više godina iza svijeta u liječenju raka? Zar naši pacijenti ne zaslužuju iste šanse za život kao i oni u zemljama u okruženju? Odnos prema teško oboljelima u Federaciji postaje, ne samo alarmantan, nego i sramotan i to je neprihvatljivo – istakla je Gavrankapetanović – Smailbegović.
I federalni revizori nedavno su u svom izvještaju upozorili Federalno ministarstvo zdravstva da od 2019. godine nisu vršili revidiranje Lista lijekova Fonda solidarnosti, što, kako oni kažu, nije u skladu sa Zakonom o lijekovima i Pravilnikom o bližim kriterijima za izbor lijekova, postupku i načinu izrade liste lijekova Fonda solidarnosti FBiH, kao i korištenju lijekova sa Liste lijekova Fonda solidarnosti FBiH.
Prim. dr. Harun Drljević, onkološki hirurg, načelnika Odjela za bolesti dojke u Kantonalnoj bolnici Zenica, kaže “kako federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac, prema onome što smo do sada vidjeli u njegovom mandatu, nema interes da radi posao za koji je izdašno plaćen”.

– Najbolji dokaz za to je jad i čemer udruženja, koja okupljaju oboljele, a koji hodaju od jednih do drugih i prose ono što je u normalnim zemljama zagarantovano svakom njihovom stanovniku – pravo na optimalno liječenje – ističe Drljević.
Prema njegovim riječima, zloćudna ćelija u organizmu čovjeka pet puta brže se razvija nego normalna. Zbog toga je, dodaje, pitanje vremena kod onkoloških pacijenata vrlo važno, često i presudno.
– Ako na vrijeme ne uključite pravu terapiju, konačni ishod liječenja neće biti dobar, a često se takvi lijekovi našim pacijentima daju kada je već kasno. Ovakav pristup najtežim pacijentima u FBiH po meni je idiotski i nemam bolju riječ. Jedna potpuno neopravdano neracionalna, idiotska postavka prema najtežim pacijentima koju provodi Federalno ministarstvo zdravstva, na čelu sa ministrom.
Međutim, kad su u pitanju njima bliski ljudi, onda je stvar potpuno drugačija. Tad sve može, pa se preko noći iznalaze rješenja. To vam iz iskustva govorim u svojoj dugogodišnjoj karijeri, kad su u pitanju članovi porodica naših političara, njihove familije, prijatelji, za njih može i helikopter – zaključuje Drljević.
Faktor.ba