Svjetski dan emotikona 17. juli – Službeni Unicode popis sada broji čak 2789 simbola

Danas, 17. jula, obilježavamo Svjetski dan emotikona, dan posvećen malim, šarenim simbolima koji su postali neizostavan dio svakodnevne komunikacije u digitalnom dobu. Od prvih, jednostavnih ikona do modernih, detaljnih slika, emojiji su evoluirali u važan jezik koji povezuje ljude širom svijeta.

Emotikoni ili Emoji, koji su danas sveprisutni na društvenim mrežama, u porukama i emailovima, svoje su korijene pronašli u Japanu 1999. godine. Japanski dizajner Shigetaka Kurita stvorio je prve emotikone kao odgovor na potrebe mobilne telefonije. Naime, u to vrijeme, japanski telekomunikacijski div NTT DoCoMo razvijao je novi sistem mobilnog interneta, a Kurita je bio zadužen za razvoj sistema simbola koji bi olakšali komunikaciju među korisnicima. Tako su nastali prvi emotikoni – jednostavni simboli poput srca, smiješka, kiše ili srca.

Od svojih skromnih početaka, emotikoni su se drastično promijenili. Službeni Unicode popis sada broji čak 2789 simbola, a mnogi od njih nisu više samo jednostavni simboli, nego bogate slike s detaljima, poput zuba u osmijehu ili raznih boja kose. Kurita ističe da današnji emotikoni više nisu pravi emotikoni, već su postali slike.

Emoji su više od jednostavnih simbola na ekranu. Oni su postali jezik koji povezuje ljude u digitalnom prostoru, omogućujući im da brže i jasnije komuniciraju. U današnjem globaliziranom svijetu, emotikoni su postali simbol digitalne kulture, a njihova popularnost i uticaj neprestano rastu. Svjetski dan emojija podsjeća nas na snagu vizualnog jezika i kako on oblikuje način na koji komuniciramo i razumijemo jedni druge.