Ekološka katastrofa na rijeci Bosni, uništen riblji fond nizvodno od industrijske zone u Zenici

Ekološki incident, koji je zabilježen na rijeci Bosni nizvodno od Kanala prema Točić Polju, poprima sve ozbiljnije razmjere. Iz zeničkog Udruženja ribolovaca “Bistro”, upozorili su ribare da obustave svoje aktivnosti do daljnjeg, ali i lokalno stanovništvo da ne koristi kontaminiranu vodu iz rijeke Bosne, niti da joj se približava, dok ne stignu zvanični rezultati analize, koja je obavljena tek juče, četvrti dan od ove ekološke katastrofe.

Kako nam je rečeno u pomenutom Udruženju, ne pamte veći pomor ribe, kao ovaj posljednji koji se desio u nedjelju, kako kažu poslije 22 sata uveče. Pored uništenog ribljeg fonda na ovom dijelu rijeke Bosne, zabilježena su i uginuća lisica koje su došle u kontakt sa otrovanim ribama.

“Mi smo objavili informaciju o totalnoj zabrani ribolova na području od brane na Željezari do Topčić Polja. To je najugroženije područje rijeke Bosne i na jednoj i drugoj strani obale se vidi na hiljade primjerka uginule ribe, odakle se širi nesnošljiv smrad. Poprilično loša slika”, kaže nam Armin Pojskić, potpredsjednik Udruženja ribolovaca “Bistro”.

Zbog ove ekološke katastrofe prisutan je veliki strah kod lokalnog stanovništva, jer je upravo voda rijeke Bosne bila kap spasa tokom prethodne suše, kojom su navodnjavali svoje povrće, ali i napajali stoku. Stanovništvo sada strahuje i za svoje živote.

“Riba je bila prva koja je reagovana na hemijske agense koji su otrovne prirodne. Dalje ćemo vidjeti šta će biti, pomor je bio nizvodno od industrijske zone, a mi sada ne možemo tačno uprijeti prstom ni u koga”, ističe Pojskić.

A prstom upiru u nadležne federalne institucije iz zeničkog EKO foruma. Kažu da je implementacija Uredbe kojom je uspostavljen mehanizam kontrole o uslovima ispuštanja otapadnih voda u okoliš u začaranom krugu iz godine u godinu.

“Uredba o ispuštanju otpadnih voda koju je Vlada FBiH već četiri, pet puta produžavala rok za njenu implementaciju, gdje se zagađivačima stalno izlazi u susret i daju im se novi rokovi. Posljednji rok koji im je dat je 30. juni naredne godine, da svi koji ispuštaju svoje otpadne vode usklade sa graničnim vrijednostima. U  Izvještaju koji je objavljen u februaru ove godine, neki subjekti ne samo da nisu ispunili te uvjete, nego nisu ni dostavili svoje podatke”, upozorava prof.dr. Samir Lemeš, iz EKO foruma Zenica. Podsjeća da još niko krivično nije odgovarao za slične eko incidente koji su se dešavali na rijeci Bosni, iako je utvrđeno ko je ispuštao otpadne vode.

Još uvijek nije poznat uzrok pomora ribe, nadležni federalni inspektori na teren su izašli tek juče, potvrđuju u pomenutom Udruženju, četvrti dan nakon incidenta. Sve ovo, budi im sumnju, na relevantnost rezultata koji će biti utvrđeni.

“Ugroženo je stanovništvo, a u kojoj mjeri ne znamo. Predstavnici Federalne inspekcije i Agencije za Vodno područja rijeke Save su uzeli uzorke, a uzeti ih nakon četiri dana ne znam koliko će biti vjerodostojno, jer puno je od tad proteklo vode”, sumnja Pojskić.

Slaže se i Lemeš, koji je mišljenja da se treba traži odgovornost vodne inspekcije, koja je morala hitno djelovati, a ne čekati dani da prođu. “Sve dok ne budemo imali postupanja po slovu zakona, imat ćemo ovakve situacije”, ističe Lemeš.

Sve oči sada su uprte u Federalnu upravu za insekcijske poslove, čiji inspektori su izvršili uzorkovanje vode. I mi smo ih danas kontaktirli, ali na naše upite odgovore nismo dobili, šta je uzrok pomora ribe, šta je utvrđeno na terenu i ko je kontaminirao rijeku Bosnu i čime? Dok ne saznamo odgovore, još jednom upućujemo apele stanovništvu- ne približavajte se rijeci Bosni nizvodno od Kanala do Topčić Polja! (M.H.)