Očekuje se da će prosječno globalno zatopljenje premašiti predindustrijske nivoe za više od 1,5 stepeni Celzija u razdoblju od 2025. do 2029., predvidjela je sa 70 postotnom sigurnošću u srijedu Svjetska meteorološka organizacija (WMO), agencija UN-a.
Zato se očekuje da će planet ostati na historijskim nivoima zagrijavanja nakon dvije najtoplije godine zabilježene u historiji (2023. i 2024.), pa čak i najtoplijeg desetljeća, zaključio je britanski Meteorološki ured na temelju prognoza deset međunarodnih centara, u izvještaju koje je objavio WMO.
“Upravo smo proživjeli deset najtoplijih godina u historiji. A nažalost ovaj izvještaj WMO-a ne pokazuje naznake predaha”, kazao je zamjenik glavnog sekretara WMO-a Ko Barrett.
Zagrijavanje od 1,5 stepeni Celzija izračunava se u odnosu na razdoblje 1850.-1900., prije nego što je čovječanstvo počelo industrijski sagorijevati ugljen, naftu i plin, čije izgaranje emitira ugljikov dioksid, staklenički plin uvelike odgovoran za klimatske promjene, prenosi Hina.
Ovo je najoptimističniji cilj koji su zemlje svijeta utvrdile Pariškim sporazumom iz 2015., ali sve više klimatologa sad smatra da je nemoguće postići ga. Jer emisije CO2 još uvijek nisu počele globalno opadati, a čak i dalje rastu.
„Ovo je u potpunosti u skladu s činjenicom da smo blizu premašivanja 1,5 stepeni Celzija krajem 2020-ih ili početkom 2030-ih“, komentarisao je klimatolog Peter Thorne sa Univerziteta Maynooth u Irskoj.
Iako je „izuzetno malo vjerovatno“, prema WMO-u sada postoji vjerovatnost koja ipak nije nula (1 posto) da će najmanje jedna od sljedećih pet godina premašiti 2 stepena Celzija zagrijavanja.
„Ovo je prvi put da to vidimo u našim prognozama“, primijetio je Adam Scaife iz Meteorološkog zavoda. „To je šok“, iako smo „u ovoj fazi i mislili da je to moguće“.
Podsjetio je da su prije deset godina prognoze prvi put pokazale vjerovatnost, tada također „vrlo nisku“, da neka godina premaši 1,5 stepeni Celzija. To se prvi put u kalendarskoj godini dogodilo 2024. godine.
Svaki djelić stepena dodatnog zagrijavanja može pojačati toplotne valove, ekstremne oborine, suše, topljenje ledenih kapa, morskog leda i ledenjaka.
Ni 2025. ne nudi predah.
Prošle sedmice Kina je u nekim područjima zabilježila temperature veće od 40 stepeni Celzija, Ujedinjeni Arapski Emirati gotovo 52, a Pakistan su pogodili smrtonosni vjetrovi nakon intenzivnog toplotnog vala.
„Već smo dostigli opasan nivo globalnog zagrijavanja“, s nedavnim „smrtonosnim poplavama u Australiji, Francuskoj, Alžiru, Indiji, Kini i Gani“ i „šumskim požarima u Kanadi“, rekla je Friederike Otto, klimatologinja na Imperial Collegeu u Londonu.
“Nastavak oslanjanja na naftu, plin i ugljen u 2025. godini je apsolutno ludilo.”
(Vijesti.ba)