Krišto je to do sada pravdala kako ne postoji politički dogovor za to imenovanje, a suštinski HDZ na ovaj način onemogućava bilo kakve smjene u državnoj vlasti koje bi popunila trenutna opozicija u Republici Srpskoj. Konkretno, Krišto blokira i krši Zakon o Vijeću ministara blokiranjem da ta institucija neometano funkcioniše.
S tim u vezi nameće se pitanje šta ako i današnji zaključak šefova klubova pet stranaka iz Predstavničkog doma Krišto odbije. Pojedini predstavnici Trojke su već počeli prizivati intervenciju Christiana Schmidta pa se postavlja pitanje šta visoki predstavnik može uopšte uraditi.
Ako se zna da Schmidt nema ovlasti mijenjanja Ustava BiH i da se jasno znaju ovlasti predsjedavajuće Vijeća ministara, Schmidt bi u konkretnom slučaju mogao “zamijeniti” Krišto i umjesto nje poslati prijedlog imenovanja novog ministra sigurnosti, odnosno poslati na provjere ime nadležnim agencijama. Nakon što agencije provjere da li postoje zapreke za imenovanje predloženog imena to ime bi onda išlo u Predstavnički dom koji bi glasao o imenovanju.
U konkretnom scenariju Schmidt bi samo otkočio zablokirani proces tako što bi zamijenio Krišto u konkretnoj odluci koja blokira poslati ime na provjere,a konačnu odluku bi donio Parlament BiH, odnosno Predstavnički dom. Ukoliko bi prijedlog u parlamentu dobio dovoljno glasova bio bi imenovan, a ukoliko ne sve bi ostalo po starom. Drugim riječima odluka bi bila demokratska. Visoki predstavnik ne bi na sebe preuzimao ulogu parlamenta, već bi otkočio proces.
Sve ostalo je mnogo kompleksnije, a posebno neka vrst aintervencije u Domu naroda, gdje i HDZ i SNSD imaju većinu za kontrolisanje kvoruma.
Klix.ba