U prostorijama Gradske biblioteke Zenica, održana je promocija druge pjesničke zbirke pjesnikinje, magistrice književnosti, Mirele Pehiljagić, pod simboličnim naslovom “Kultura šutnje”. Pjesnikinja Mirela je već imala priliku da svoju zbirku promoviše na Sajmu knjige u Sarajevu, međutim ističe kako je za svakoga poseban osjećaj kada svoju knjigu promoviše u rodnom gradu, uz najdraže.
O knjizi su govorile magistrica književnosti, Emina Đelilović-Kevrić, te pjesnikinja, Azemina
Krehić, ističući sve kvalitete zbirke “Kultura šutnje”. Dekonstrukcijom patrijarhalnog ustrojstva, detaljnim propitivanjem uloga koje su dodijeljenje ženama na bosanskohercegovačkom postranzicijskom tlu, uočavamo kako još uvijek imamo velike probleme sa nasiljem, sa femicidom, čedomorstvom i nedostatkom empatije.
Knjiga je glas svih onih uniženih, poniženih, na margini života, koji ne umiju ili ne smiju ustati protiv onoga, ko ih tlači. U svakoj ženi koja šuti, spava vojska neispričanih rana. Na ovim prostorima naučili su nas da je šutnja vrlina, a nismo znali da je to i najlakši kovčeg za sakriti zločin.
Autorica kritički promišlja i osjećaj sramote, te kroz pjesme postavlja pitanje “Kome pripada sramota?”, u slučaju genocidnog silovanja, femicida, rodno zasnovanog nasilja, želeći pri tome stati na stranu žrtve, javno i glasno osuđujući sve te stravične zločine i zlostavljača!
“Njeno ćutanje nije bilo prazno – bilo je to sjećanje u grlu, kamen u grudima, historija bez
glasa”.