Međunarodni dan odgoja bez batina obilježava se 30. aprila, a pokrenula ga je organizacija EPOCH-USA 1998. godine. Na ovaj dan važno je ponovno upozoriti na štetnost fizičkog kažnjavanja djece.
Odbor za prava djeteta UN-a u svom Opštem komentaru iz 2006. godine koji se odnosi na Konvenciju o pravima djeteta, definiše tjelesno kažnjavanje kao postupak u kojem se tjelesnu silu koristi s namjerom da se djetetu prouzroči neki stupanj boli i nelagode, bez obzira koliko blagi bili.
U Hrvatskoj je već 22 godine u potpunosti zabranjeno tjelesno kažnjavanje djece. No, istraživanja pokazuju da neki roditelji, a nažalost čak i pojedini stručnjaci, i dalje ne vide ništa sporno u tjelesnom kažnjavanju djece, te misle da je ono nužno i prihvatljivo, a mnogi ni ne znaju da takvim postupanjem krše zakon. Uprkos zakonskoj zabrani, koja je Hrvatsku uvrstila među 62 države svijeta koje su zabranile svaki oblik tjelesnog kažnjavanja i dalje svjedočimo pojavnosti tjelesnog kažnjavanja kao ‘metodi discipliniranja’ djece. U BiH 55 posto roditelja koristi fizičko kažnjavanje kao vaspitnu metodu podaci su Unicef-a. Na taj način smatraju da djecu uče šta je poželjno, a šta nepoželjno ponašanje, da im time pokazuju da ih vole i da im žele najbolje.
Od 2013. godine Udruženje “Nova generacija” u BiH pokrenulo je uslugu “Plavi telefon” koja je savjetodavna linija koja se bavi pružanjem psihološke pomoći i podrške djeci i mladima.