Počeo projekt istraživanja ptica u tvorničkom krugu cementare Kakanj

SARAJEVO, 25. aprila (FENA) – U saradnji s Ornitološkim društvom “Naše ptice”, Heidelberg Materials Cement BiH pokrenuo je jedinstven projekat “Inventarizacija i zaštita ptica na području tvorničkog kruga” u cementari u Kaknju. 

Riječ je o pionirskom istraživanju – prvom te vrste koje industrijska kompanija u Bosni i Hercegovini pokreće nezavisno od bilo kakve eksploatacije ili izgradnje. Cilj projekta je detaljna jednogodišnja inventarizacija ptičjih vrsta koje nastanjuju ovo područje, uz procjenu brojnosti, sezonskog statusa i prostorne distribucije zabilježenih vrsta.

Cilj projekta je da se od aprila 2025. do juna 2026. godine provede sistematsko terensko istraživanje ptičjih vrsta koje obitavaju u krugu cementare. Tokom ukupno 48 dana posmatranja, ornitolozi će pratiti brojnost, sezonski status i prostornu distribuciju ptica, a analizirat će se i biljni svijet s ciljem unapređenja staništa.

Tim ornitologa već je 18. aprila ove godine obavio prvu posjetu lokaciji. Tokom samo nekoliko sati istraživanja zabilježeno je više vrsta ptica i brojni znakovi gniježđenja. Mrke crvenrepke i bijele pastirice aktivno prikupljaju materijal za gnijezda, dok je galeb klaukavac već položio jaja na jednoj od zgrada u proizvodnom krugu. Gnijezda su već savili i čvorak, gačak, piljak i divlja patka, a primjećeni su i siva čaplja, žutarica, golub grivnjaš, kao i vjetruša, ptica iz porodice sokola. Tvornica, čini se, nudi više mira i pogodnih mjesta za život nego što bi se na prvi pogled moglo pomisliti, navodi se u saopćenju.

Istraživanje provodi tim ornitologa predvođen dr. Draženom Kotrošanom i kolegama Nerminom Sarajlić, Tarikom Dervovićem, Zlatkom Onešćukom i Enom Čorbo, a obuhvatit će ukupno 48 dana posmatranja, uključujući i dnevna i noćna istraživanja. Osim popisa vrsta, bilježit će se i njihova brojnost, prostorna raspodjela i sezonski status. Poseban segment istraživanja bit će i analiza postojećeg biljnog svijeta unutar kruga cementare, s ciljem davanja preporuka za sadnju biljaka čiji plodovi mogu pomoći u prehrani ptica.

Na kraju projekta, bit će izrađena Studija nultog stanja ornitofaune – dokument koji će pružiti temelj za dugoročnu zaštitu ptičjih vrsta u ovom području. Studija će sadržavati pregled zabilježenih vrsta, brojnosti, distribucije i prijedloge konkretnih mjera zaštite, uključujući sadnju autohtonih biljaka, postavljanje kućica, hranilica i druge prilagođene mjere.

– Ova priča, zapravo, pokazuje da industrija i priroda ne moraju biti suprotstavljene strane – saopćeno je iz kompanije Heidelberg Materials Cement BiH.