MCPBiH: Stvorimo društvo koje prihvata i uključuje osobe s autizmom

Foto/ Ilustracija

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. aprila već 18. godinu zaredom, prema odluci Ujedinjenih nacija, dok je cijeli april u mnogim zemljama posvećen podizanju svijesti o poremećajima iz autističnog spektra (PAS). 

Ove godine tema Svjetskog dana svjesnosti o autizmu je “Unapređenje neuroraznolikosti i UN-ovi ciljevi održivog razvoja”.

Ova tema ističe potrebu za izgradnjom inkluzivnog društva u kojem su djeca i odrasli s autizmom ravnopravni članovi zajednice, s pristupom kvalitetnom obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti i svim drugim životnim mogućnostima, saopćeno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, autizam pogađa oko jedno od 100 djece, iako istraživanja pokazuju da je stvarna prevalencija možda i viša. Autizam se može dijagnostikovati već u dobi od dvije godine, a rana intervencija i podrška ključni su za poboljšanje kvaliteta života osoba s autizmom.

Nauka je nedvosmisleno dokazala da vakcine ne uzrokuju autizam. Velike međunarodne studije na milionskim uzorcima djece pokazale su da ne postoji uzročno-posljedična veza između vakcinacije i autizma. Unatoč tome, dezinformacije o vakcinama i dalje negativno utiču na javno zdravlje, dovodeći do smanjenja stope vakcinacije i povratka opasnih bolesti koje se mogu spriječiti.

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine snažno podržava vakcinaciju kao najvažniju javnozdravstvenu mjeru, koja je spasila milione dječjih života u svijetu. Sprečavanjem zaraznih bolesti štitimo zdravlje sve djece, uključujući i onu s autizmom, osiguravajući im sigurno i zdravo okruženje za rast i razvoj.

Društvo treba pružiti osobama s autizmom prilike za obrazovanje, zapošljavanje i aktivno učestvovanje u zajednici, prilagođene njihovim sposobnostima i interesima. Djeca s autizmom imaju pravo na kvalitetno obrazovanje u inkluzivnom okruženju, uz odgovarajuću podršku koja će im omogućiti razvoj njihovih potencijala.

Iz Sektora za zdravstvo Ministarstva civilnih poslova BiH naglašavaju važnost razumijevanja i podrške osobama s autizmom.

– Društvena podrška, edukacija i razumijevanje ključni su za smanjenje stigme i predrasuda. Kroz zajedničke napore porodice, stručnjaka i zajednice možemo omogućiti osobama s autizmom dostojanstven i ispunjen život – naglasili su iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

Autizam nije bolest, već neurorazvojno stanje koje se manifestira na različite načine. Svaka osoba s autizmom je jedinstvena, s vlastitim sposobnostima i izazovima. Uz pravovremenu dijagnozu i stručnu podršku, osobe s autizmom mogu ostvariti svoj puni potencijal i biti vrijedni članovi društva.

Na ovaj Svjetski dan svjesnosti o autizmu, pozivamo sve da se uključe u stvaranje inkluzivnijeg, podržavajućeg i otvorenog društva – društva koje ne samo da prihvata, već i slavi raznolikost svih svojih članova, poručili su iz Ministarstva civilnih poslova BiH.

(FENA)