U okviru Erasmus+ projekta SMEQA – Jačanje kapaciteta i mehanizama za unapređenje sistema osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini, čiji partner je i Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona, 24. i 25. marta 2025. godine održana je dvodnevna radionica na Univerzitetu u Banjoj Luci.
Projekat SMEQA ima za cilj jačanje kapaciteta i mehanizama za unapređenje sistema osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini kroz razvoj modernizovanih modela akreditacije, usklađenih sa ESG standardima, jačanje institucionalne saradnje i pripremu sistema za punopravno članstvo BiH u ENQA i EQAR. Radionica pod nazivom „Podrška eksternom osiguranju kvaliteta: Jačanje kapaciteta sistema osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju“ okupila je predstavnike visokoškolskih ustanova, nadležnih obrazovnih vlasti, CIP-a BiH, HEA BiH, te partnere iz Hrvatske i Slovenije. U uvodnom dijelu prisutnima su se obratili predstavnici Univerziteta u Zenici, kao koordinatori projekta, ističući važnost usklađivanja domaćih praksi s evropskim standardima.
Tokom dva radna dana obrađene su teme kao što su: uloga agencija za osiguranje kvaliteta u nacionalnim obrazovnim sistemima, institucionalna podrška visokoškolskim ustanovama, edukacija eksperata i evaluatora, uključivanje studenata u QA procese, te dijalog s obrazovnim vlastima i donosiocima odluka. Poseban doprinos realizaciji radionice dali su predstavnici međunarodnih partnera, Agencije za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske (AZVO) i Nacionalne agencije Republike Slovenije za kvalitetu u visokom obrazovanju (NAKVIS), koji su kroz interaktivne sesije podijelili iskustva svojih zemalja u razvoju vanjskog osiguranja kvaliteta, edukaciji eksperata, podršci visokoškolskim ustanovama, te uključivanju studenata u QA procese a nakon čega su predstavnici HEA BiH prezentovali praksu BiH.
Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine (HEA BiH), kao institucija zadužena za definisanje kriterija za akreditaciju, vođenje registra i izdavanje preporuka nadležnim obrazovnim vlastima, ima ključnu ulogu u povezivanju aktera iz različitih administrativnih jedinica i usmjeravanju reformskih procesa ka evropskim standardima te i kroz rad na ovom projektu potvrđuje njenu predanost unapređenju sistema eksternog osiguranja kvaliteta kroz partnerstvo, otvoren dijalog i stručni doprinos utemeljen na evropskim standardima i praksama.
Drugog dana radionice održan je i sastanak projektnih partnera, na kojem su razmatrani finansijski i administrativni aspekti projekta, priprema izvještavanja te definisanje akcionog plana za narednih 12 mjeseci implementacije. (zdk.ba)