Promovisano djelo “Cijena nečiste krvi: kulturni i ekonomski aspekti menstruacije u BiH”

“Cijena nečiste krvi: kulturni i ekonomski aspekti menstruacije u Bosni i Hercegovini” naziv je djela autorica Jasne Kovačević i Zilke Spahić Šiljak, promovisanog danas na Pravnom fakultetu UNZE.

Predstavlja pionirski poduhvat u istraživanju teme koja je u bh. društvu u velikoj mjeri još uvijek stigmatizirana.

Kroz ovo djelo, koje predstavlja pionirski poduhvat u istraživanju teme koja je u bh. društvu u velikoj mjeri još uvijek stigmatizirana, na studiozan način pristupljeno je temi menstruacije, ne samo s biološkog, nego i kulturnog, društvenog, ali i ekonomskog fenomena. Koncept menstrualnog siromaštva koji je provučen kroz djelo, označava nemogućnost pristupa osnovnim higijenskim potrepštinama, a analizira se kroz iskustva 2050 žena u 28 gradova u Bosni i Hercegovini, gdje je ustanovljeno da postoji ogromno ekonomsko, obrazovno i zdravstveno siromaštvo.

Iako najveći broj žena u BiH kaže da može priuštiti osnovne higijenske potrepštine, ipak određeni broj žena ima periode kada ih ne može priuštiti, kada koriste zamjenska sredstva i naravno žene koje žive u domaćinstvima sa primanjima ispod 1.000 KM, da ne mogu priuštiti ta sredstva i redovito ih mijenjati što utiče i na zdravstveno stanje, što je porazno”, kazala je prof.dr. Zilka Spahić Šiljak, autorica pomenutog djela.

Tokom promocije je istaknuto da ove teme nisu uopće prisutne u nastavnom preocesu, što je porazno, pa je motivacija autorica bila da dekonstruiraju stigmu, sram i tabue koji su vezani za menstruaciju.

Menstruacija je biološka determinanta žene, blagodat za žensko reproduktivno zdravlje. Bez menstruacije nema prokreacije, nema rađanja potomstva. Ako smo ponosni na potomstvo, trebamo biti ponosni i na sve ono što prethodi tome, a to je i menstruacija”, naglašava Šiljak Spahić.

Oslanjajući se na bogatstvo podataka i kritičku misao, autorice knjige “Cijena nečiste krvi: kulturni i ekonomski aspekti menstruacije u Bosni i Hercegovini” otvaraju prostor za dijalog o rodnoj ravnopravnosti i menstrualnom siromaštvu, rasvjetljavajući aspekte koji su dugo ostajali na marginama akademskih i javnih rasprava. Knjige donosi preporuke za rješavanje problema menstrualnog siromaštva i destigmatizaciju menstruacije u javnom diskursu. (M.H.)