Najveći gutači struje: Tri uređaja koja nikad ne trebate ostaviti uključena

Čak i ako su vam uređaji ugašeni, i dalje bi vas mogli koštati ako su u stanju pripravnosti.

To je zato što se ovo skriveno trošenje vašeg računa za struju naziva fantomskim opterećenjem ili vampirskom snagom i može se povećati do iznenađujuće velike količine tijekom vremena.

Iako su isključeni, neki uređaji nastavljaju crpiti male količine električne energije i troše energiju, tiho povećavajući vaše račune za struju tijekom vremena. Napajanje u stanju pripravnosti odnosi se na električnu energiju koju troše elektronički uređaji kada su ugašeni, ali još uvijek uključeni.

Iako jedan uređaj može koristiti samo nekoliko vata, kombinirani utjecaj na svu elektroniku u kućanstvu može biti značajan.

Stručnjaci za solarne panele identificirali su tri ključna potrošača koja bi bilo dobro isključiti kako bi uštedjeli novac ove zime.

“Mnogi su uređaji dizajnirani da troše manje energije u stanju pripravnosti, ali ne prestaju u potpunosti koristiti električnu energiju. S vremenom ova prikrivena potrošnja energije može rezultirati većim računima, što je nepotrebno opterećenje, posebno tijekom hladnijih mjeseci”, objasnio je konzultant za obnovljivu energiju Grant Storea.

Ovo su tri uređaja koja nikada ne biste trebali ostaviti u stanju pripravnosti.

1) Uređaji za satelitski program

Razni uređaji za satelitski program često se ostavljaju u stanju pripravnosti radi praktičnosti, ali oni su jedan od najvećih energetskih potrošača, piše Express.

“Takvi uređaji se mogu činiti bezopasnima kada su u stanju pripravnosti, ali troše iznenađujuće mnogo energije čak i kada je TV isključen. Potpuno ih isključite iz struje kada se ne koriste kako biste si smanjili vaš račun za struju”, kaže stručnjak.

2) Računala

Računala su još jedan uređaj na koji treba pripaziti. Iako stanje pripravnosti ubrzava vrijeme pokretanja, dolazi s troškom energije.

“Računalo koje je ostavljeno u stanju pripravnosti može dodati oko 12 do 18 eura vašem godišnjem računu za energiju. Možda se ne čini mnogo, ali u kombinaciji s drugim uređajima, sve se zbraja. Potpuno isključivanje računala kada se ne koristi jednostavan je korak za smanjenje nepotrebne potrošnje energije”, savjetuje konzultant.

3) Igraće konzole

Moderne igraće konzole često dolaze s postavkama mirovanja niske potrošnje energije, ali i one troše energiju.

“Igraće konzole sastavni su dio mnogih domova, a iako su njihovi načini pripravnosti učinkovitiji nego prije, još uvijek nepotrebno troše energiju. Potpuno ih isključiti nakon upotrebe jednostavan je način za uštedu energije”, dodaju.(N1)