Gdje vozi državna vlast: Do podne o smjenama, od podne o evropskom putu

Aktuelno stanje državne vlasti najblaže rečeno može se opisati kao sindrom podvojene ličnosti. Dok jedni insistiraju na smjenama u vlasti, drugi se ponašaju kao da je idilična atmosfera s fokusom na neophodne zakone na evropskom putu.

Time bi se mogao opisati sažetak jučerašnjeg sastanka stranaka Trojke (SDP, NiP i NS) te HDZ-a.

No, krenimo redom. U državnoj vlasti, konkretno u Parlamentu BiH dešavaju se dva paralelna procesa. Jedan koji je pokrenula Trojka raskidom koalicije sa SNSD-om, prvo smjenom Nebojše Radmanovića iz Kolegija Predstavničkog doma, a drugi koji se odnosi na usvajanje evropskih zakona i obaveza koje BiH mora ispuniti da bi početkom marta dobili datum za otvaranje pregovora o članstvu u Evropskoj uniji.

U tom smislu Trojka poručuje da je za nju partnerstvo sa SNSD-om završeno, a u tom kontekstu jučer su pokrenuli inicijativu za smjenu dvojice SNSD-ovih ministara iz Vijeća ministara (Srđana Amidžića i Staše Košarca. Također, Trojka uveliko približava stavove sa jednom drugom trojkom, onom iz entiteta Republika Srpska (SDS, PDP i Lista za pravdu i red). Zajednonagovještavaju neku novu većinu, ali imaju nezaobilaznu prepreku u vidu HDZ-a.

Bez HDZ-a ne mogu smijeniti SNSD iz vlasti, uz napomenu da čak i SNSD sve procese može blokirati nedolaskom na sjednicu Doma naroda, gdje kontroliše kvorum.

Drugi proces koji se paralelno odvija je posao usvajanja Zakona o sudu, Zakona o VSTV-u, usvajanje budžeta za 2025. i imenovanje glavnog pregovarača. To je zadatak koji naša zemlja mora ispuniti do 5. marta kako bismo dobili datum za početak pregovora.

HDZ u tom smislu uopšte ne želi govoriti o bilo kakvim smjenama, već samo o EU putu i zakonima, gdje im je potrebna i podrška SNSD-a. Tako je državna vlast upala u začarani krug iz kojeg se teško može vidjeti izlazak.

Deklarativno evropske zakone žele svi, s tim što SNSD usporava proces insistiranjem da se svi zakoni razmatraju i u Narodnoj skupštini RS-a.

Trojka iz FBiH želi razlaz sa SNSD-om, ali isto tako i napredak na EU putu.

HDZ ne želi razlaz sa SNSD-om, a žele napredak na EU putu.

SDA želi smijeniti Elmedina Konakovića sa SNSD-om sa pozicije ministra vanjskih poslova, ali im nedostaje nekoliko glasova.

Trojka iz RS-a želi u vlast sa Trojkom iz FBiH i HDZ-om i žele EU zakone.

No, niko ne nudi odgovore kako će izgledati ta ista vlast kada padnu prva razočarenja započetih procesa. Kako će se Trojka iz FBiH ponašati ako ne uspiju smijeniti SNSD? Kako će uopšte izgledati period do narednih izbora?

Kako će se ponašati opozicija RS-a, koja se zainteresovala za vlast, ako ne uspiju smijeniti SNSD? Ispast će politički naivni i vjerovatno razočarani.

Jedini koji vuku male, ali sigurne poteze su kadrovi HDZ-a, koji se nisu zamjerili SNSD-u, već su potvrdili partnerstvo.

(Klix.ba)