I dok se mnogi još uveliko bave odlukom Federalne vlade o minimalcu od hiljadu maraka ima i onih koj svoje plaće i naknede kriju kao zmija noge. U Zeničko- dobojskom kantonu to su prvenstveno uprave Zavoda zdravstvenog osiguranja i Instituta za zdravlje i sigurnost hrane, a da znamo koliko zapravo oni mjesečno zarađuju ne pomaže ni to što je Vladin Ured za borbu protiv korupcije uradio Registar o plaćama i naknadama svih uposlenika i imenovanih osoba.
Mladen Simić, zastupnik SDP-a u Skupštini Ze- do kantona i u Domu naroda Parlamenta FBiH mjesecima za skupštinskom govornicom pita Ured za brobu protiv korupcije zašto u javnom Registru plaća i naknada nema imena direktora i zaposlenika u javnim ustanovama Zavod zdravstvenog osiguranja i Instituta za zdravlje i sigurnost hrane.
“Sumnjam da je pozadina ovo što je urađeno kod formiranja privatne vlade tamo plate enormne, da one odudaraju i od prosječne i od minimalne plaže, od svega te da se menadžemnti tih zavoda i institute boje javnosti prikazati koliko, prije svega njihovi rukovodioci imaju primanja, kaže zastupnik Simić.
Simić traži, ali odgovora nema. U Uredu za borbu protiv korupcije potvrdili su nam danas da je 97 posto kantonalnih institucija na njihov zahtjev dostavilo podatke o plaćama i naknadama direktora i uposlenih u kanotnalnim institucijama, shodno Odluci Vlade ZDK, ali da su ove dvije navedene ustanove među 3 posto onih koji nisu, uprkos i urgencijama. Ovaj Ured nema ingerencije, ovlasti i mehanizme da nekoga privoli ili natjera da dostavi tražene podatke, a svoj izvještaj jednom godišnje dostavlja Vladi, koja odlučuje šta i kako dalje postupati.
“Tražimo od svih institucija u ZDK, gdje država ima učešće u vlasti, da svi podaci budu javno dostupni, pa i od ovih koji nisu dostavili traženo Uredu za borbu protiv korupcije. Saznao sam da Zavod zdravstvenog osiguranja i Inatitut za zdravlje i sigurnost hrane jedini ne dostavljaju broj zaposlenih, od kada i do kada rade, visinu primanja plaće, a prije mjesec dan sam podnio i pitanje Uredu zašto je to tako, je li to neko može biti izvan zakona, da zakon za nekoga vrijedi, a za nekoga ne vrijedi, za nekoga Ured postoji, za nekoga ne, a da napomenem da je to ured Vlade i nije mi jasno kako Vlada nema mehanizme da, slobodno mogu reči, natjera, insistira, ili šta već drugo da uradi, pa ako mogu od jedne spremačice biti dostupni podaci, ili jednog hirurga, zašto onda ne mogu biti i od radnika u ova dva zavoda”.
Upite na službene mejlove o razlozima nedostavljanja traženih podataka direktorima Zavoda zdravstvenog osiguranja i Instituta za zdravlje i sigurnost hrane uputili smo jučer i mi, ali ni nema nikakve reakcije.
Elem, podaci iz ovog Registra dostupni su u svakom momentu. I osmišljeno je ta to bude transparentno. Registre imaju Sarajevo, Tuzla, Bihać, Goražde itd., ukupno 8 od mogućih 14 sredina u BiH.
S nekoliko klikova na račuanru ili mobitelu na web adresi www.zdk.ba, u izborniku kliknuti na “Ostali organi”, izabrati opciju “Uredi”, pa “Ured za borbu protiv korupcije”, zatim kliknuti na opciju “Registri” i tu ste. Ponudit će vam se i opcije “Registar zapsolenih” i “Registar imenovanih”. Klikom na željenu opciju otvarit će vam se nekoliko polja koja popunjavate po uputama, pa tako možete odmah saznati osnovnu plaću i naknade, od premijera ZDK do, recimo spremačice ili domara u školama. Istražite, zanimljivo je ono što ćete pronaći. (S. Gluhić)