Žurnalove istrage koje su obilježile 2024: Čekali kraj godine da uhapse Nešića i optuže Mehmedagića

Zatvorska čelija (Facebook)

Nekoliko dana prije završetka 2024. godine uhapšen je ministar sigurnosti Nenad Nešić zbog sumnje u korupciju, dok je podignuta optužnica protiv bivšeg direktora OSA-e Osmana Mehmedagića zbog sumnjive diplome. Ranije ove godine hapšene su i osobe osumnjičene za veze sa kartelom “Tito i Dino”, ali i osumnjičeni za korupciju na Bjelašnici, te osobe koje se dovode u vezu sa nepravilnostima u radu Internacionalnog univerziteta u Goraždu….

Već smo i navikli da posljednje decembarske dane obilježi hapšenje nekog od zvaničnika ili da se podigne najveći broj optužnica. Tako i ovu 2024. godinu završavamo sa još jednom optužnicom protiv bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića i hapšenjem ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića.

SLUČAJ NENADA NEŠIĆA

Tužilaštvo BiH Nešića sumnjiči da je kao v.d. direktora JP „Putevi RS“ pogodovao firmi „Legend“ u Istočnom Sarajevu. Osim njega uhapšeni su i aktuelni v.d. direktora JP „Putevi RS“, ali i vlasnik firme Legend Mladen Lučić. Oni su uhapšeni 26. decembra zbog sumnje da su počinili nekoliko korupcijskih krivičnih djela i određen im je jednomjesečni pritvor.

Kako je saopćeno na ročištu za pritvor, Nešić je osumnjičen da je u vrijeme svog mandata kao direktora „Putevi RS“ primio više od milion maraka mita. Primjenom posebnih istražnih radnji kao što je prisluškivanje istražitelji su došli i do podataka da je u svemu učestvovao i aktuelni v.d. direktora „Putevi RS“ Milan Dakić.

SLUČAJ DIPLOMA

Tužilaštvo BiH je 30. decembra podiglo optužnicu protiv Osmana Mehmedagića zbog sumnje da je funkciju direktora OSA obavljao bez posjedovanja zakonski tražene visoke stručne spreme. U saopćenju su naveli da je Mehmedagić nadležnom tijelu za nadzor nad radom OSA-e BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH prezentovao diplomu Američkog univerziteta BiH za zvanje bachelor međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nije nikada studirao ili stekao bilo kakvo znanje. Do diplome je, stoji u istom saopćenju, došao na nepoznat način.

Dalje su naveli da je na taj način osumnjičeni našetetio ugledu BiH i da je ostvario novčanu korist na koju nije imao pravo u ukupnom iznosu od 293.046 KM, za koji iznos je oštetio budžet BiH. Optužnicom je predloženo oduzimanje nezakonite imovinske koristi.

Žurnal je ranije u nekoliko navrata pisao o spornoj Mehmedagićevoj diplomi.

Podsjetimo i da je Mehmedagić ranije stavljen na “crnu listu” SAD-a zbog saučesništva u korupciji. Tada je navedeno da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prikupljanje mobilnih aktivnosti bh. političara, koji nisu povezani sa političkom partijom SDA. Tokom 2021. godine, Mehmedagić i Muhamed Pekić oslobođeni su optužbi za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.

Oni su bili optuženi da su zloupotrebom položaja u augustu 2020. godine pribavili nadzorni snimak iz “BH Pošte” i otkrili identitet pošiljaoca anonimne prijave protiv direktora OSA-e.

SLUČAJ DEBEVEC I MEHMEDAGIĆ

Krajem prošle godine, tačnije 18. decembra Mehmedagić i Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH uhapšeni su zbog sumnje da su organizirali ilegalno prisluškivanje Mehmedagića oni su uhapšeni 18. decembra 2023. godine zbog sumnje da su organizirali ilegalno prisluškivanje sudaca i tužioca državnog suda i tužilaštva.

U pritvoru su proveli oko tri mjeseca, a na slobodu su uz mjere zabrane pušteni u martu ove godine. Otprilike u to vrijeme je protiv njih i proširena istraga na još nekoliko događaja, a zbog sumnje u koruptivne aktivnosti i druge nezakonitosti.

Žurnal je i ranije pisao o Debevcu i Mehmedagiću.

Podsjetimo da je protiv Debevca ranije vođen disicplinski postupak jer se tokom decembra 2020. sastajao sa Mehmedagićem, koji je u to vrijeme bio na čelu OSA,a  protiv kojeg se u tom momentu vodio krivični postupak. Osim toga, Debevca su teretili i da je od 2004. sa izuzetkom 2009., kroz lične finansijske izvještaje dostavljene VSTV-u, namjerno davao nedovoljno informacija o imovini u inostranstvu, odnosno Španiji.

Odlukom Drugostepene disciplinske komisije VSTV-a, disciplinska tužba je odbijena.

INTERNACIONALNI UNIVERZITET U GORAŽDU

U martu ove godine, po nalogu Tužilaštva BiH policajci SIPA pretresli su nekoliko lokacija u Goraždu, Sarajevu, Zenici i Travniku u vezi rada i diploma koje je izdavao Internacionalni univerzitet u Goraždu, o čemu je Žurnal od početka 2023. godine objavio seriju tekstova.

Pretreseni su objekti svih osoba koje su na bilo koji način povezane sa radom Univerziteta, osnivača i nekadašnjih vlasnika, te bivših rektora. Podsjetimo, tada su uhapšeni Edina Brutus, koja je bila među osnivačima Internacionalnog univerziteta u Goraždu, njena snaha Elma Brutus, bivši rektor Hajriz Bećirović, bivši ministar obrazovanja BPK Goražde Damir Žuga, te Kaja Imširović iz Zenice. Ubrzo nakon ispitivanja u Tužilaštvu BiH svi su pušteni da se brane sa slobode.

Ovaj predmet još nije okončan.

AKCIJA BLACK TIE

U martu ove godine provedena je još jedna velika policijska akcija u Sarajevu i nekoliko drugih gradova u BiH kodnog naziva „Black Tie“ tokom koje je uhapšeno 20-ak osoba, uključujući i visoke policijske dužnosnike. Uhapšeni su osumnjičeni da su povezani sa kartelom „Tito i Dino“ kojeg vodi Edin Gačanin.

Tada su uhapšeni Adnan Smajlović, Sančez Jukić i Aida Halać, oni su još u pritvoru, te Gordan Memija, Tarik Zulović, Haris Behram, Emir Sarić, Mirsad Skopak, Mak Šemšić, Smail Šikalo kojima su određene mjere zabrane. Hapšeni su i Vahidin Munjić, Mustafa Selmanović, Senad Kadić, Emir Druškić, Adin Ćatić, Sedad Preljević, Edin Kačar i Davor Curl pušteni na slobodu su na slobodi bez bilo kakvih izrečenih mjera, ali je istraga protiv njih nastavljena.

Na ročištima za pritvor su izneseni određeni detalji o Sky grupi koja je navodno osnovana s ciljem pribavljanja i pranja novca stečenog trgovinom droge. Pranje novca se, spomenuto je, ogleda kroz kupovinu nekretnina i zemljišta, donacijama, osnivanjem firmi, te finansiranjem pojedinih političkih partija.

U prijedlogu za pritvor stoji, između ostalog, da je Gačanin organizirao posebnu logistiku, te da su postojale dvije kase koje su bile kod Smajlovića u Sarajevu iz kojih je on dalje plaćao članove grupe.

Podsjetimo, Gačanina su krajem 2023. godine nizozemske vlasti osudile na sedam godina zatvora zbog trgovine drogom,  no njegova mreža tada nije razbijena. Europol je potom podržao bh. organe u onome što je nazvao istragom protiv – uže grupe ili unutrašnjeg kruga članova od povjerenja kriminalne organizacije Edina Gačanina.

SLUČAJ BJELAŠNICA

Žurnal je o nezakonitoj prodaji zemljišta i nelegalnoj gradnji na Bjelašnici objavio seriju tekstova. U augustu ove godine počeli su i prvi pretresi i hapšenja. Podsjetimo, u augustu su uhapšeni načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo, njegova općinska pomoćnica Nađa Milišić, osnivač firme LOK-PIL d.o.o. Adis Mulaosmanović i njegova sestra Edina Džigal, te bivši direktor Sarajevo-šuma Nermin Demirović. U novembru je, u okviru istog predmeta, uhapšen i ministar komunalne privrede infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi KS Bojan Bošnjak.

Ministar Bošnjak je i dalje u pritvoru.

Kako će pokazati i tužilačka istraga, sve nezakonitosti na Bjelašnici traju od 2013. godine. Utvrđeno je da je Općina Trnovo kupovala je zemljište eksproprijacijom od „Sarajevo-šuma“ u vrijeme dok je direktor ovog javnog preduzeća bio Demirović. Gradi se bez prethodno izmijenjenog regulacionog plana, a kroz izmjene urbanističkih planova. Nezakonite su navodno i građevinske dozvole koje je godinama izdavala Općina Trnovo jer je to rađeno bez procjene uticaja na okoliš i okolinskih dozvola.

Ministar Bošnjak je osumnjičen da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu sportsko rekreacionog centra Bjelašnica, čime se legalizuju nezakoniti urbanistički projekti gradnje na ovoj planini.

O svemu navedenom Žurnal je objavio seriju tekstova.

(zurnal.info)