Poslodavci: Uredba o isplati pomoći bi mogla dovesti do gašenja firmi i otpuštanja

Predstavnici Udruženja poslodavaca Federacije BiH razgovarali su u Travniku, a glavna tema bila je provedba uredbe o isplati pomoći radnicima zbog uvećanih troškova života. Sadržaj i način primjene uredbe zasad nisu poznati široj javnosti – tek malobrojni imali su uvid. Ne i poslodavci, koji upozoravaju Vladu Federacije da bi uredba mogla dovesti do gašenja firmi i otpuštanja radnika.

Umjesto izmjene Zakona o porezu na dohodak, Vlada privrednicima priprema uredbu o isplati pomoći uslijed uvećanih troškova života. Ali, njen sadržaj još nije poznat, ni radnicima, ni poslodavcima. Rijetki su imali uvid u njega, a među njima nisu oni kojih se uredba najviše i tiče – poslodavci. A ako je sadržaj ono što je objavljeno u medijima, rezultat će biti gašenje firmi i otkazi – upozoravaju poslodavci.

„Ukoliko to bude išlo bez nekog dijaloga, u ovoj formi kako negdje iščitavamo, bojimo se da bi  se značajan broj kompanija našao u problemu, da će morati otpuštati radnike i da ćemo imati jedan problem i sa punjenjem fondova i sa radnim mjestima“, kazao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

„Imamo priličan problem da se to uskladi sa postojećim zakonima koji su stariji do uredbe, a i sa činjenicom da će kod velikog broja poslovnih subjekata doći do značajnog povećanja izdataka. Desit će se da će ti problemi, siguran sam, u nemalom broju firmi dovesti do otpuštanja radne snage“, navodi Kemal Čolak, predsjednik Udruženja poslodavaca SBK-a.

Da su izmjene potrebne, da položaj radnika što prije treba poboljšati, slažu se svi. Ali, očito da prijedlog Vlade nije na tragu onoga što žele privrednici.

„Naša rješenja idu na tragu da se omogući isplata jednog dijela neoprezivih sredstava. Mi smo predložili da to bude 450 maraka, da to bude varijabilno u smisli različitih iznosa radnicima kako bi bilo motivirajuće, a da onda svaka grana kroz pregovaranje dogovori obavezni iznos“, objašnjava Smailbegović.

„Onoga trenutka kada je zakon povučen iz Parlamenta Federacije, to pitanje i njegovo rješavanje je preseljeno na nivo Vlade. U proteklim danima smo čuli u kojem pravcu bi to moglo ići, ali meni, koliko je poznato, konačni tekst uredbe još nije usvojen“, izjavio je Damir Mašić, šef Kluba SDP-a u Zastupničkom domu FBiH.

„Fantomska uredba. Skandalozno je da je premijer Nermin Nikšić naveo javno da je to povjerljiv dokument, koji se ‘sakriva od javnosti’. Mislim da je to skandalozno. Mi se nalazimo nekoliko dana od nove godine. Sada se donose planovi, budžeti, poslovne odluke, a uredbe nema, uredba je nevidljiva“, izjavio je Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Zastupničkom domu FBiH.

Napomenimo, Vlada Federacije je ovo pitanje namjeravala riješiti kroz dopune Zakona o porezu na dohodak, koje su trebale dovesti do rasta minimalnih prihoda radnicima u zagarantovanom iznosu od minimalno 1.200 maraka. Vlada je, u međuvremenu, odustala od ovog prijedloga, te planira donijeti uredbu. Prema procjenama, trenutno u FBiH gotovo 270.000 radnika radi za platu manju od 1.000 maraka.

federalna.ba

obradio:Š.B.