Kasumović za RTV Zenica: I pored brojnih opstrukcija rješavamo probleme, grijanje će sigurno biti

U programu Radio-televizije Zenica 23. septembra emitovana je prva dijaloška emisija pod nazivom „Aktuelno“.

Emisija će biti na našem programu svakih 15 dana, a sa različitim gostima razgovarat ćemo o aktuelnim temama bitnim za život svih Zeničana. U prvoj emisiji gost je bio gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović.

Ovom prilikom gradonačelnik je odgovarao na brojna pitanja i govorio o raznim temama, o aktuelnoj sezoni grijanja, Toplani, odnosima između kantona i Gradske uprave, i još mnogim drugim.

S obzirom da nam se bliži grijna sezona, a da su se u javnosti pojavile nimalo optimistične informacije, veliki dio emisije smo posvetili upravo ovoj temi.

Gradonačelnik je ovom prilikom još jednom podsjetio da prethodna vlast, za čak 27 godina vladavine nije znala rješiti problem grijanja za Zenicu, te kako je naš grad bio maksimalno zadužen. Također je naveo kako se Grad zbog toga nije smio više zaduživati, ali da je sam svojim znanjem i iskustvom, i uz pomoć prijatelja uspio pokrenuti projekat “Toplane” i pored opstrukcija iz SDA i ljudi koji odlučuju oko toga, zbog čega se 420 dana čekalo na izdavanje dozvole, što je dodatno usporavalo rad kompanije.

Nakon toga, bez ikakvog zaduženja, nastavljena je saradnja sa četiri firme: Finski fond, Finska kompanija KPU, ArcelorMittal i grad Zenica, koja ima 20 posto udjela u vlasništvu.

Uprkos nastojanjima SDA stranke da svojim neizdavanjem dozvole opstruiraju taj proces, projekat je priveden kraju, ističe Kasumović.

Dobili smo najmoderniju tehnologiju, tako mi inženjeri koji rade u Toplani Zenica kažu, to su iskusni ljudi sa znanjem, Zeničani, oni neće slagati. Međutim,  da najiskreniji budem, valjda imaju problem sa miješanjem tri plin,  tu se pale, znači visokokosni, visokopećni i zemni gas. Imaju problem sa tim gorionikom i softverom“, kaže gradonačelnik.

Dalje je naveo kako se sve pripreme za predstojeću sezonu grijanja užurbano rade i da je prvi kotao 99 posto spreman, a drugi oko 50 posto za isporuku toplote.

Građani Zenice, budite sigurni imat ćete grijanje. Ja sam isto tako održao nekoliko video konferencija i sa Fincima, sa Mitalom se sastanem. Bio sam precizan i decidan, ne bude li gijanja grada, građanima će grad platiti iz budžeta električnu energiju, a naplatit ćemo od ovih koji su zaduženi.“

Da li će se građani grijati na stare ili nove kotolove?

Mi smo vlasnici 20 posto, mi smo svoje uplatili i sve su svi naplatili, projekat je negdje oko 110 miliona i on će biti završen. Da li ćemo se grijati na stare kotlove? – Ja sam naredio, pošto sam oprezan čovjek, ovo je nova tehnologija, prva na Zapadnom Balkanu te vrste energana, ponavljam ekološka, da budu spremne i rezervne varijante, da ne bi bilo nekih ispadanja i stari kotlovi su spremni, a i nove evo završavaju, imamo još dosta vremena“, dodao je Kasumović.

Pred početak nove grijne sezone, pojavio se još jedan problem postrojenja Javnog preduzeća „Grijanje“ Zenica, odnosno pumpe koja distribuiraju toplu vodu našle su se na privatnom posjedu, jer je „Željezara“ Zenica u međuvremenu prodala parcelu na kojoj se objekat nalazi.

Ovo je još jedan dokaz, pojašnjava naš sagovornik, kako pravosudne institucije nažalost ne rade dobro svoj posao, i dodaje kako je to zemljište dio grada Zenice. Radi se o oko 50 dunuma zemlje, koji su „srce grijanja“ Zenice.

Kasumović ističe kako je Gradska uprava sa njim na čelu to tek doznala kada je sve završeno i parcela prodata, a vlasnik koji je kupio tu nekretninu počeo je rušit to tzv. „srce grijanja“ Zenice. „Mi smo hitno reagovali, na Gradskom vijeću donijeli odluku o javnom interesu. Mi smo spremni tog privatnika isplatiti koliko je on platio, eventualno i kamate i sudske troškove. Znači bez toga grijanja grada nema.

Fuad Kasumović je istakao kako je to još jedan propust Vlade Zeničko-dobojskog kantona, ali i inspekcije, jer nije mu jasno kako bez provjere inspekcije neko može i smije dirati nešto što je od velike važnosti za naš grad, ali i grijanje Zenice.

Pozitivna stvar je da je Gradska uprava uspjela rješiti i ovaj problem, te su ipak inspekcije, kantonalna i federalna, naredile da taj privatnik mora obustaviti radove.

Gradonačelnik je na kraju objasnio i relacije između Toplane i JP Grijanje, poručivši da građani moraju shvatiti razliku između dvije kompanije i njihove nadležnosti. “Jedno je Toplana Zenica, ona proizvodi tu energiju koja će grijati, a drugo je Grijanje grada Zenice koje plaća toj Toplani.“

Dodao je još kako je „Grijanje“ Zenica izvršilo remont cjevovoda, odnosno onih mjesta na kojima je bio kvar, te je riječ je o popravkama koje su koštale oko 2,5 miliona maraka. Ovih dana „Grijanje“ Zenica puni cjevovode i bit će spremni za predstojeću grijnu sezonu, ustvrdio je na kraju gradonačelnik Kasumović

(A.S./S.H./N.G.)

Pogledajte kompletnu emisiju “Aktuelno” sa gradonačelnikom Kasumovićem na linku ispod.