„Atlas rodoslovnih karata Bosne i Hercegovine“, autora Zlatka Lukića, promovisan je sinoć u Muzeju grada Zenice. Radi se o atlasu rodoslovnih karata bosanskih kraljeva i visokog plemstva od banovine i kraljevine Bosne preko otomanskog perioda do Austrougarske.
Po riječima autora, ovo je vrlo precizna studija gdje se vide sve dinastijske, bračne i političke veze u srednjovjekovnoj Bosni. “Brakovi su bili političke veze u prošlosti. Ja otkrivam ko je u prošlosti bio prijatelj a ko neprijatelj Bosne, ko ju je unazadio a ko unaprijedio. Jer svaki osvajač je ipak osvajač, bile to Osmanlije ili Austrougari“, naglašava Zlatko Lukić. Zlatko Lukić podsjeća da je Bosna i Hercegovina propustila još u srednjem vijeku da se konstituiše kao nacija. Pokušaj Benjamina Kalaja sa Bošnjaštvom u Austro-Ugarskoj bio je neuspješan. Kako stvari stoje danas. “Bosanska nacija može postojati samo u kontekstu kada se neutrališu velike pretenzije susjednih država. Ja lično sam zato da postoji nacija Bosanci-Hercegovci. Uostalom, sam za sebe kažem da sam bosanski fundamentalista“.
Uz autora, o ovoj knjizi sinoć je govorio i Majo Dizdar, pisac i publicista. On kaže kako je ovo vrlo važno djelo za BH istoriografiju kakvo obično rade timovi naučnika ili državne institucije. Zlatko Lukić, kaže Dizdar, daje dokumentovan pregled nasjajnijeg perioda naše istorije a to je srednjovjekovlje. “Tim je značajnije što je ova knjiga napisana a tužno je da nije popraćena od institucija naše zemlje. Ovo je nešto što je trebalo snažno medijski popratiti sa velikim interesom ljudi. Međutim, toga nema, nešto se pogubilo. Tužno je da se ovakvi događaji dešavaju kao nešto efemerno“, ogorčen je Majo Dizdar. Knjiga je, po riječima Maje Dizdara, podjednako namjenjena profesionalnim istoričarima i onima kojima je istorija naše zemlje strast ili ima veze sa njihovim poslom. Kako kaže, do sada je veći interes za ovim djelom pokazan u krugovima naše dijaspore.(D.T.)