Iako je Slovenija u subotu relaksirala mjere za prelazak granice, odnosno ulazak u tu zemlju, ministar unutrašnjih poslova Aleš Hojs danas je izjavio da za ulazak u Sloveniju ne vrijede testovi koji su napravljeni u laboratorijama u Bosni i Hercegovini.
Pored zelene i crvene liste zemalja, vlada je osmislila i narandžastu koja zamjenjuje žutu. U nedjelju je redefinisan popis zemalja, a sada i dijelova zemalja prema epidemiološkom riziku. Odluka će stupiti na snagu u utorak.
Iako su Slovenci prvo objavili da priznaju testove na koronavirus koji su urađeni u određenim laboratorijama u BiH, došlo je do promjene odluke.
“Test mora pokazati da niste zaraženi koronom i ne smije biti stariji od 48 sati i mora se napraviti u bilo kojem provjerenom laboratoriju u okviru Evropske unije. Testovi iz trećih zemalja, kao što je Bosna i Hercegovina, ne vrijede, barem zasad, iako bi se to moglo promijeniti u budućnosti”, rekao je Hojs.
On je dodao da se uvodi mogućnost da osoba kojoj je određen karantin na granici pokaže test tokom karantina, a u slučaju negativnog testa, period karantina će joj biti prekinut.
Dakle, državljani BiH moći će putovati u Sloveniju bez 10-dnevnog karantina, ali pod uslovom da imaju negativan PCR test na koronavirus koji je urađen u nekoj od zemalja EU i Šengena.
Osobe koje imaju stalno ili privremeno prebivalište u zemlji sa zelene liste i dolaze iz tih zemalja mogu ući bez ograničenja i karantina. Iste osobe koje su neprekidno boravile u ovoj zemlji najmanje 14 dana prije dolaska u Sloveniju.
Prema Hojsu, novost je i značajno povećanje pragova za klasifikaciju zemalja – za zelene zemlje incidencija je sada do 25, za crvene iznad 50.
“Moguće je uzeti u obzir brojeve čak i iznad 100, koje je komisija povezala sa brojem izvršenih testova”, dodao je.
Osoba koja je odlukom stavljena u karantin može se testirati na prisustvo koronavirusa tokom trajanja karantina.
“Ako je negativan, karantin će biti ukinut ranije”, objasnio je Hojs. Mogućnost ukidanja odluka o karantinu negativnim testom trenutno postoji samo za one izdate na granici po ulasku u zemlju, ali ne i za one unutar zemlje.