Moratorij na kredite možda bude produžen

Svi građani i sva pravna lica koji su direktno i indirektno pogođeni pandemijom koronavirusa, a koji su koristili moratorij na kredite, mogli bi i u narednim mjesecima dobiti određene olakšice od banaka.

Naime, na sjednici Upravnog odbora Agencije za bankarstvo Federacije BiH naći će se novi nacrt odluke koja tretira borbu s posljedicama koronavirusa, koja, između ostalog, predviđa i mogućnost produženja moratorija na kredite za još šest mjeseci.

“Agencija je u stalnom kontaktu sa svim nivoima vlasti, udruženjima poslodavaca, udruženjem banaka kako bi donijela najbolje odluke za klijente, ali i za privredu i banke. S tim u vezi već imamo pripremljen novi nacrt odluke koji treba da tretira borbu s posljedicama koronavirusa”, kazao je Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije u razgovoru za O kanal.

Prema njegovim riječima, odluka predviđa da će postojati mogućnost produženja mjera za sve grupe klijenata koje su pogođene pandemijom.

“Tako ćemo imati mogućnost produženja moratorija, koji je najvažniji za sve klijente, na novih šest mjeseci, a ono što je bitno je da će posebno pogođene grupe privrednih grana imati mogućnost da dobiju grace period na 12 mjeseci. Poslodavci, ali i svi nivoi vlasti su nam sugerisali da su ugostiteljstvo, prevoz putnika, turističke agencije posebno pogođene pandemijom, ali i izvozničke grane. Sve te oblasti mogu biti obuhvaćene ili moratorijem ili grace periodom. Prema informacijama koje smo dobili, grace period je adekvatnija mjera za pogođene privredne grane”, istakao je Mahmuzić.

Dodao je i da će se novom odlukom napraviti širok dijapazon mogućnosti za banke da daju odgovarajuće mjere svim pogođenim segmentima, kako fizičkim licima, tako i privrednim subjektima.

Inače, prema podacima Agencije, zaključno sa 10. augustom za aktivaciju moratorija kod banaka ukupno se prijavilo 54.913 korisnika kredita, od kojih je odobreno 46.025.

“Od odobrenih moratorija 42.793 se odnose na fizička lica, 3.232 zahtjeva su odobrena pravnim licima, a ukupan iznos kreditnih obaveza iznosi 3,03 milijarde KM”, istakao je Mahmuzić.

Nakon borbe s posljedicama pandemije, nova odluka je, kako je kazao Mahmuzić, namijenjena stabilizaciji. Kako su ranije isticali iz Udruženja banaka u BiH, većina banaka ima procedure za jednostavnu i sigurnu komunikaciju sa klijentima kojima odobrava jednu ili modalitet više mjera koje klijentima mogu pomoći da lakše premoste krizni period.

Biznisinfo.ba