Dan sjećanja na holokaust, međunarodni dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tokom Drugog svjetskog rata, obilježio je danas Pravni fakultet Univerziteta u Zenici.
Namjera Izložbe „Kada su komšije bili ljudi“, postavljene u auli Pravnog fakuteta, je ukazati na one koji su, ponekad i po cijenu vlastitih života, spašavali jevreje Bosne i Hercegovine, od progona i logora. Zovu ih pravednicima. To su ljudi koji su u namjeri da spase svoje komšije jevreje rizikovali da i sami budu zatočeni u koncentracione logore, što se u istoriji i dešavalo.
Autor Izložbe, nastale još prije 13 godina, istoričar, Eli Tauber, autor je knjige istovjetnog naslova.
„Smatra se da je prije Drugog svjetskog rata u BiH živjelo 14.500 jevreja i da ih je 30 do 35 odsto preživjelo, prvenstveno zahvaljujući hrabrim postupcima pripadnika drugih naroda, koji su ih štitili. Najvećim dijelom preživjeli su jevreji Sarajeva. Mnogi su se od progona sklonili u Mostar, gdje su ih do kapitulacije štitili Italijani. U svakom slučaju, ove istine ne smiju pasti u zaborav!“, kaže dr Eli Tauber.
Izložbu je svečano otvorio dekan Pravog fakulteta u Zenici, prof. dr. sc. Enes Bikić, nakon čega je održana studentska debata i panel diskusija sa istaknutim univerzitetskim profesorima iz Sarajeva i Zenice.
Pored autora izložbe i knjige „Kada su komšije bili ljudi“, dr Elija Taubera, uvodničari su bili dr Dževad Drino, dr Benjamina Londrc, dr Ajdin Huseinspahić i dr Sabina Subašić – Galijatović. Moderator današnjeg događaja bio je dr Enis Omeragić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici. (Sanja Stević)