Poduzetnicima je nerijetko potreban savjet o osnivanju kompanije, širenju poslovanja u okolne države i infromacija o regulativi koja je specifikum svake države. Mnogo različitih informacija je potrebno kako bi donijeli odluku u kojoj zemlji regije poslovati, i koje specifične olakšice i poticaje koristiti.
Unija kao međunarodno računovodstvo ima mogućnost da objedini sve te podatke na jednom mjestu.
“Naše kancelarije u BiH, Srbiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori su pripremile komparativne podatke o poreskoj regulativi, o obavezi dostavljanja finasijskih izvještaja, obavezi izdavanja računa, isplatama zaposlenih i brojne druge korisne informacije”, navode iz Unije.
Opšte PDV stope variraju od 17% u Bosni do 25 % u Hrvatskoj, a PDV prijave dostavljaju se u vrlo različitim rokovima.
U BiH je to i dalje do 10. u mjesecu, u Sloveniji se podnošenje PDV prijave i plaćanje obveze PDV-a vrši najkasnije do zadnjeg radnog dana mjeseca nakon isteka poreznog razdoblja, u Srbiji je rok od 15 dana po isteku poreskog perioda, Hrvatska do 20-tog dana u mjesecu za prethodni mjesec ili prethodno tromjesečje, zatim u Crnoj Goroj je rok do 15. u mjesecu za prethodni mjesec, te Makedonija do 25. u mjesecu po završetku mjeseca/kvartala na koji se odnosi PDV prijava.
“Ako gledamo regiju u cjelini, prema poreskim regulativama, Makedonija u prosjeku ima najniže poreske stope, ali i gotovo najviši minimalni kapital potreban za osnivanje d.o.o. Posmatrajući regiju iz aspekta zarada, Makedonija je u začelju, gdje Slovenija daleko prednjači sa minimalnom mjesečnom zarada u neto iznosu od 886,63 €. Bosna i Hercegovina bi dobru regionalnu praksu trebala ‘prepisti’ u aspektu uvođenja posebnih PDV stopa koje su prisutne na cijelom Balkanu. U BiH još uvijek nema porez na dividendu i Zakona o elektronskom potpisu i pečatu, te su i to nedostaci koji mogu unaprijediti poslovanje i pomoći napredak”, kazali su iz Unije.
Također, poreski poticaji se u pojedinim zemljama regije daju novoosnovanim kompanijama, onima koji zapošljavaju osobe mlađe od 30 godina, kompanijama koje imaju trošak za obrazovanje uposlenih, te investitorima u nerazvijenim opštinama.
Izvor: Akta.ba