Predstavnici Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), predstavili su djelatnost i aktivnosti Instituta proteklih dana na specijaliziranom sajmu u Žepču “Danima meda i maline”, koji je okupio više od 80 izlagača iz cijele Bosne i Hercegovine.
Uz prezentaciju aktivnosti izlagačima, proizvođačima, stručnjacima iz ove oblasti, te posjetiocima, sa svima su ostvareni kontakti koji će biti obostrano korisni u budućnosti.
U ovom trenutku samo na području Općine Žepče radi više od 200 proizvođača maline, a njihov broj se u posljednje dvije godine znatno smanjio zbog smanjenja cijene maline na našim prostorima.
Stanje u pčelarstvu znatno je bolje od stanja u malinarstvu, ali i dalje nedovoljno kako bi zadovoljilo troškove pčelara. Cijena meda stabilizirala se posljednjih godina, što je zadovoljavajuće, ali problem nastaje kada nastupi loša godina.
U domenu rada INZ-a, predstavljene su stručne, a opet pojednostavljene i proizvođačima razumljive publikacije o zaštiti pčela od hemijskih sredstava, specifičnostima uzgoja malina, ali i drugi promotivni materijali INZ-a, od onih koji tretiraju problem ambrozije, ali i onih koji tretiraju oblasti veterinarstva ili zaštite zdravlja ljudi.
Predstavnici INZ-a, rukovoditelj Zavoda za zaštitu bilja Kasim Velić, te Safet Kubat i Benjamin Čaušević su aktivnosti INZ-a predstavili nizu učesnika, ali i zvaničnika, uključujući i domaćina skupa, načelnika općine Žepče, Matu Zovku.
Kao sastavni dio manifestacije „4. Dani maline i meda 2019.“, u sali Općinskog vijeća Žepče je održan stručni skup “Klasteri – pokretači razvoja poljoprivrede na primjeru „Agroklastera“ d.o.o. Vukovarsko – srijemske županije”, na kojem su također aktivno učestvovali predstavnici INZ-a.
Na skupu su se mogla čuti i iskustva i teme obrađene od strane predstavnika Agroklastera d. o. o. Vukovarsko – srijemske županije – Vinkovci, projekta “CompetenceNET”, te općina Stari Jankovci i Lovas u Hrvatskoj.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane će i u budućem periodu pružiti značajnu stručnu pomoć, i biti na usluzi svim proizođačima bilja i poljoprivrednicima, jer rad ovog Instituta počiva na temeljima “Jednog zdravlja” (One health), koje podrazumjeva kontinuiranu i sveobuhvatnu, ali i jedinstvenu brigu o zdravlju i kvalitetu bilja, životinja i ljudi.