U Bosni i Hercegovini više od 2.000 djece živi bez roditeljskog staranja, a približno polovina njih odrasta u određenim ustanovama. Stoga je neophodno promovisati hraniteljstvo kao model koji pruža optimalno porodično okruženje za rast i svestrani razvoj djece.
Istaknuto je to danas na okruglom stolu „Svako dijete treba porodicu“, koji su u EU Info centru u Sarajevu organizirali UNICEF BiH i Fondacija Infohouse, javlja Fokus.
Skup, koji je okupio djecu i potencijalne hraniteljske porodice, te predstavnike sistema socijalne zaštite i nevladinih organizacija, bio je prilika za razmatranje različitih aspekata koji se tiču statusa djece bez roditeljskog staranja ili su pod rizikom od gubitka roditeljskog staranja.
– Sama kampanja „Svako dijete treba porodicu“ usmjerena je na potencijalne udomitelje, a s ciljem da se što veći broj građana zainteresuje za taj projekt – potcrtala je Popović, navodeći kako porodica nesporno predstavlja najoptimalnije okruženje za rast i razvoj svakog djeteta.
Pojasnila je da je procedura u tom pogledu prilično jednostavna, te da se, ukoliko postoji interes za udomljavanje djece, potrebno obratiti nadležnom centru za socijalni rad koji će potencijalne udomitelje uputiti u sve detalje tog postupka.
Kako je novinarima saopšteno, na početku ovog projekta bilo je oko 200 udomiteljskih porodica, a sada ih ima oko 400.
Direktorica nevladine organizacije „Hope and homes for children“ u BiH Anisija Radenković istakla je spremnost te organizacije da podrži vlasti u BiH u reformi dječije zaštite, s akcentom na djecu bez roditeljskog staranja i porodice pod rizikom razdvajanja.
Okrugli sto je bio prilika i za upoznavanje o sadržaju Konvencije o pravima djeteta (CRC) i drugih međunarodnih instrumenata za ljudska prava u kojima se ističe važnost sprečavanja razdvajanja djeteta od njegove porodice, kao i o Zakonu o hraniteljstvu i drugim aktima koji su u funkciji povećanja broja djece u hraniteljstvu i njihove socijalne inkluzije, te poboljšanje uslova i standarda hraniteljskih porodica.