Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin KOnaković izjavio je da je na današnjoj sjednici Vijeća ministara BiH usvojena jedna od najvažnijih tačaka u ovoj godini, a to je Prijedlog strategije integrisanog upravljanja granicom i Akcioni plan provođenja strategije integrisanog upravljanja granicom u BiH, ali da oko SIPA-om i još nekih zakona danas nije bilo političkog dogovora.
Naveo je da su u oko SIPA-e i kompletnog pravosudnog i sigurnosnog sistema u BiH još uvijek kompleksne okolnosti, te da se vide “duboko upetljani prsti politike”.
– Još uvijek analiziramo Kajganićeve odluke da raspušta timove koji se bave trenutno najaktivnijim i najzanimljivijim predmetima u BiH. Prošli put sam rekao da bi neko dobio našu podršku za bilo koju poziciju u SIPA-i mora se zakleti da će poštivati institucije i ustav BiH, sudove, pravosuđe, tužilaštvo, a ne političke naloge, tako da s te strane još uvijek nema spremnosti s naše strane da se ta tačka rješava – izjavio je.
Kazao je da je vidio da je provedena procedura za Andrića i da su u svemu tome nameće pitanje izbora prvog čovjeka SIPA-e.
– Mi smo opredjeljeni da se izabere prvi čovjek SIPA-e, ali taj čovjek ne može biti neko koga Dodik može telefonom zaustavljati da radi svoj posao. To se mora rješavati u cjelini i mi ćemo dati podršku onima koji slušaju sud, tužilaštvo, a ne političke partije – poručio je Konaković.
Navodi da nije u mogućnosti da u detalje s pravnog aspekta obrazloži situaciju s Darkom Ćulumom, ali da je poznato da je on podnio ostavku koja nije prihvaćena, te da postoji pitanje njegovog radno-pravnog statusa, jer on već neko vijeme ne dolazi na posao.
– Dakle, nazvao ga je Dodik i on je otišao na drugo radno mjesto kao savjetnik direktora policije RS-a. Kada bude sve čisto mi ćemo tome dati podršku – dodao je Konaković.
Navodi da ministar Srđan Amidžić još uvijek nije ponudio konkretno i prihvatljivo rješenje po pitanju BHANS-e i slučaja ‘Viaduct’.
– On zna da ima nekoliko modela oko kojih se slažemo i za koje bismo glasali, ali on ne želi da ih predloži već insistira da Federacija BiH snosi većim dijelom troškove izgubljenog spora, a to će na kraju platiti entitet Republika Srpska. Nisam optimista da se unutar naših institucija to pitanje, ali i pitanje budžeta zbog slučaja ‘Viaducta’, može brzo riješiti. Za sada kao jedina moguća opcija nameće se međunarodna intervencija, recimo visokog predstavnika – zaključio je Konaković.
fena.ba