Britanski ministar vanjskih poslova o Dodiku: Nove sankcije se stalno razmatraju

British Foreign Secretary David Lammy speaks during an interview on the sidelines of the G7 foreign ministers meeting in La Malbaie, Canada, Friday March 14, 2025. (Saul Loeb, Pool Photo via AP)

David Lammy, ministar vanjskih poslova Velike Britanije bio je u posjeti zemljama Zapadnog Balkana – Srbiji i Kosovu. Za Politico je iznio mišljenje o trenutnoj situaciji na ovim prostorima te procijenio u kakvom smjeru bi se dalje situacija mogla razvijati.

Lammy je u razgovoru za ovaj medij spomenuo prije svega ruski utjecaj koji dominira ovim regionom. Shodno tome, naglasio je da je Velika Britanija stava da svih šest zemalja Zapadnog Balkana trebaju ući u Evropsku uniju kako bi se odbranile od ruskog utjecaja.

“U ovom trenutku, dok traje rat u Evropi i dok vidimo dugu ruku ruskog miješanja i u ovom regionu, bio bi lud onaj ko bi skrenuo pogled sa Zapadnog Balkana, gdje još uvijek postoje naslijeđeni problemi koji nisu riješeni. Putinov interes ovdje je da region ostane nestabilan. U njegovom interesu je da države Zapadnog Balkana žive u napetosti, da imaju destabilizirano stanovništvo i da vodi cyber i hibridni rat”, naveo je Lammy.

Iako se sve te zemlje suočavaju s jednom vrstom izazova, Lammy je posebno izdvojio Bosnu i Hercegovinu navodeći da je ona trenutno “gurnuta u krizu jer Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske izbjegava hapšenje zbog svojih separatističkih politika.

U tekstu je navedeno da je Dodik prvostepeno osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja službene dužnosti. Spomenuto je i to da on dosad još nije uhapšen uprkos centralnoj potjernici i da je za to vrijeme prelazio državnu granicu i sastajao se sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Spomenute su sankcije koje su mu nametnute, među njima su i one iz Velike Britanije, međutim, Lammy nije isključivao mogućnost uvođenja novih, odnosno, proširenja trenutnih.

Iako nije želio otkrivati detalje o kakvoj vrsti novih sankcija je riječ Lammy je rekao da su “takve opcije konstantno u razmatranju”.

Također, Arminka Helić, članica britanskog Dona lorodva, inače porijeklom iz BiH za politiko je rekla da su trenutne sankcije protiv Dodika dobre, ali da nisu previše utjecajne te da bi ih trebalo pooštriti.

Lammy je za Politico govorio i o situaciji u Srbiji i na Kosovu navodeći da je tokom posjete Prištini sa kosovskom predsjednicom Vjosom Osmani i premijerom Albinom Kurtijem razgovarao o trenutnoj situaciji. Rečeno mu je, kako je istakao da je prijetnja novim ratom stvarna te da je naglašena saradnja Srbije sa “trouglom zla” – Rusijom, Kinom i Iranom.

Osim toga, Lammy je naglasio da Srbija na putu ima još jednu veliku prepreku na evropskom putu ove zemlje. Riječ je o protestima koji se dešavaju u Srbiji mjesecima i shodno tome, Lammy je rekao da stoji uz narod i da je posebno problematično pitanje upotrebe zvučnog topa na jednom od skupova.

Osim toga, Lammy smatra da EU nije baš prisutna na tlu Srbije pa je tako spomenuo da EU zastave nije vidio na protestima jer studenti smatraju da je Brisel zatvorio oči pred korupcijom koja se dešava u njihovoj zemlji.

Opet se ovdje Lammy osvrće na podršku Rusiji koja je, s druge strane, prisutna u Srbiji.

“Srbija je diskretno dopustila da njena municija završi u Ukrajini, ali je jedna od samo dvije evropske zemlje koje nisu uvele sankcije Rusiji. Njeno političko rukovodstvo zagovara pridruživanje Evropskoj uniji, ali istovremeno održava bliske odnose s Moskvom i Pekingom, s kojima Beograd sve više produbljuje ekonomske i vojne veze. Riječ je o jednom paradoksu”, poručio je Lammy.

N1 BiH