Martinović: Robne rezerve ZDK-a imaju uskladištene robe u ‘milionskim iznosima’

Zeničko-dobojski kanton prošle je godine novim zakonskim okvirom uredio rad Kantonalne direkcije robnih rezervi tog kantona, a Vlada ZDK-a je u petak usvojila prošlogodišnji izvještaj te Plan robnih rezervi ZDK-a za 2025. godinu koji je težak oko 500.000 KM.

Novim zakonskim aktom, podsjeća direktor te direkcije Zoran Martinović, definitivno su prešli na rad u novonastalim okolnostima, odnosno s prijeratnog modela dogovorne ekonomije u tržišni model.

Kako je kazao, radeći na novom zakonu istraživali su kriterije Evropske unije, pa je tako u Republici Hrvatskoj s 3,5 miliona stanovnika kriterij opskrbe stanovnika iz robnih rezervi 5.000 ljudi. To nije ni, kako je naveo, dva posto od ukupnog broja stanovnika. Mada su imali ratna dešavanja i u Hrvatskoj, iskustveno su, kaže, došli do podataka da je to dovoljno.

– Mi smo, pak, srednjoročnim programom, sebi zadali zadatak da to bude 10 posto stanovništva našeg kantona. Problem je danas kako skladištiti robu, kako je zanoviti… Mnogi trgovci, koji se bave tim poslovima, ne žele prihvatiti tu robu u vremenu turbulantnih cijena i inflacije. Njima je gotovo neisplativo sklapati s nama ugovore, da se ta roba skladišti kod njih na tri godine, jer ne znaju kolike će te cijene sutra biti. Tako da je to, osim problema javnih nabavki i ispunjavanja tih kvota, dosta složeno i kompleksno pitanje – naglasio je Martinović.

Smatra kako Vlada ZDK dosta dobro odgovara na to pitanje te u svakoj situaciji prirodne ili druge nesreće može promptno reagirati te pomoći ugroženom stanovništvu na području ZDK-a.

Komentirajući pitanja koja se postavljaju u javnosti o tome zašto se iz robnih rezervi ne intervenira zbog povećanja cijena hrane, Martinović pojašnjava da Zakon o unutarnjoj trgovini Federacije BiH strogo zabranjuje da vlada može intervenirati na tržištu.

– Vlada ne smije ugrožavati tržište na ovaj način. Vlada ima druge instrumente i elemente kako da regulira cijene na tržištu, ali svima isto i svima jednako. Nikako da ona remeti tržište izlaskom iz robnih rezervi i da obara cijene – naglasio je.

Martinović navodi da robne rezerve ZDK-a nemaju skladišne prostore te putem Zakona o javnim nabavkama robu na čuvanje ustupaju vanjskim skladištarima da je skladište i obnavljaju.

– Mi tada ostavljamo mogućnost da oni rade s tom robom – rade do nekog omjera, a da se svaki put kada mi najavimo kontrolu, oni imaju tu robu na stanju te da je, u slučaju potreba, moraju izdati. Znači, to su tzv. vanjski skladištari koji zadovoljavaju sve higijensko-tehničke uvjete za skladištenje prehrambenih proizvoda – pojasnio je.

Srednjoročnim planom dali su sebi zadatak da će konstantno uvećavati količine roba u robnim rezervama tog kantona.

– Direkcija s ovim, osim zakonskih odredbi, ispunjava i zahtjeve Ureda za reviziju FBiH, koji je sugerirao svim direkcijama robnih reformi da imaju srednjoročne programe. Mi smo na prošloj sjednici Vlade ZDK to usvojili pa je samim time on determinirao i donošenje novog Plana robnih rezervi za 2025. godinu – kazao je Martinović.

Napominje kako je premijer ZDK-a Nezir Pivić stanovišta da treba uvećati iznos sredstava za ovu namjenu pa je očekivati da će se to uskoro i dogoditi. Robne rezerve ZDK-a, dodaje, već imaju uskladištene robe u “milionskim iznosima“.

– Problem nije povećati iznos za robne rezerve, već se javlja problem kako putem Zakona o javnim nabavkama izvršiti sve te nabavke te naći adekvatne skladištare, koji će skladištiti prehrambene artikle. Roba koja se koristi za spašavanje – ćebadi, deke, vreće…to možemo skladištiti u našem magacinu, ali su problem prehrambeni artikli koji imaju izuzetno kratke rokove trajanja. Praktično, mi bismo trebali svakih šest mjeseci da zanavljamo tu robu, ali jednostavno, kao Direkcija robnih rezervi, nemamo takve mogućnosti – kaže Martinović.

Vlada ZDK novim zakonskim odredbama ima mogućnost da robu iz Direkcije robnih rezervi koja je pred istekom roka trajanja, dodijeli socijalno najugroženijim stanovnicima tog kantona.

U drugim zemljama, istakao je Martinović, robne su rezerve na razini države. Zakon o javnim nabavkama, pa čak ni Zakon o zaštiti tajnih podataka BiH ne uređuje ovu oblast. Zbog svega navedenog, kako je naveo, ZDK je prošle godine “učinio pionirski korak” i donio novi Zakon o robnim rezervama ZDK-a te koliko-toliko uredili ovu oblast u skladu s potrebama da podaci o stanju robnih rezervi budu i tajni.

Robne rezerve ZDK-a su, dodao je, uskladištene na više lokacija i u više lokalnih sredina u tom kantonu.

Fena.ba