BiH još uvijek nije uvela vize za digitalne nomade: Zašto naša zemlja propušta priliku koja bi mogla ojačati njenu ekonomiju

Digitalni nomadi postaju sve značajniji segment turističkog i ekonomskog razvoja u zemlji boravka. Iako u Bosni i Hercegovini postoji inicijativa za uvođenje posebnih viza za digitalne nomade, trenutno im je dostupan samo turistički boravak u trajanju od tri mjeseca. Forbes BiH kontaktirao je vizni odjel Ministarstva vanskih poslova BiH kako bismo saznali da li je došlo do promjene vizne politike kada je riječ o digitalnim nomadima, rečeno nam je da nije, da bi prevashodno trebao biti izmijenjen Zakon o strancima u našoj zemlji da bi se išlo u tu proceduru izmjena pravilnika u vezi sa vizama. Među zemljama koje imaju vize za digitane nomade, ističe se Finska kao jedna od zemalja sa najpristupačnijim vizama za digitalne nomade u Evropskoj uniji. Podnosioci moraju zarađivati najmanje 1.220 eura mjesečno ili nešto više od 15.000 dolara godišnje. Ovo je, piše Forbes, najniži zahtjev za prihod među zemljama EU koje nude vize za digitalne nomade, što Finsku čini odličnim izborom za radnike na daljinu koji traže povoljnu destinaciju.

Ova viza je dostupna građanima van EU koji su samozaposleni ili vode sopstveni biznis. Nizak prag prihoda i visok kvalitet života u Finskoj čine ovu zemlju privlačnom za radnike na daljinu koji mogu da održavaju skroman prihod dok uživaju u pogodnostima života u nordijskoj zemlji.

Minimalni prihodi

Međutim, postoji jedna napomena – Finska može biti izrazito skupa za život, što znači da boravak sa vizom za digitalne nomade može zahtijevati drugačiji način života (na primjer, manje obroka u restoranima) u poređenju sa drugim evropskim zemljama.

Španija je, navodi dalje Forbes, nedavno povećala minimalni prihod potreban za digitalne nomade u 2025. godini, što je malo otežalo proces dobijanja vize za radnike na daljinu. Ovo je zbog toga što su zahtjevi za vizu povezani sa minimalnom zaradom u Španiji, koja je povećana 4,4 posto u 2025. godini, pa je uslov za dobijanje vize za digitalne nomade minimalni mjesečni prihod od najmanje 2.763 eura, gdje aplikanti moraju dokazati da zarađuju najmanje 200 posto minimalne plate u Španiji, koja sada iznosi 1.381,33 eura mjesečno.

Za dobijanje viza za digitalne nomade u Crnoj Gori potrebno je da podnosioci zarađuju najmanje 1.400 eura. Pored toga, Crna Gora omogućava digitalnim nomadima da ostanu do četiri godine, što je duže od mnogih drugih evropskih viza za digitalne nomade. Osim toga, mogu imati pravo na određene poreske olakšice, gdje vlada još uvijek finalizira detalje.

Interes mnogih zemalja

Boravak digitalnih nomada u interesu je mnogih zemalja, u prvom redu zbog ekonomskih razloga, a zatim i promocije zemlje. Digitalni nomad osim što troši novac u zemlji boravka, on također, služi i kao promotor zemlje. Oni nisu turisti u klasičnom poimanju, već osobe koje koriste tehnologiju za rad na daljinu, što im omogućava da često mijenjaju lokaciju i rade iz različitih dijelova svijeta. Digitalni nomadi najčešće rade u sektorima kao što su IT, marketing, pisanje, dizajn i konsultantske usluge. Za razliku od njih turisti se ipak u većini slučajeva pridržavaju turističkih sezona, kada odlučuju da li će posjetiti neku zemlju ili ne.

Početkom 2024. godine u svijetu je postojalo čak 35 miliona digitalnih nomada, od čega ih je samo u SAD-u 16,9 miliona. Druga zemlja sa najvećom populacijom digitalnih nomada je Ujedinjeno Kraljevstvo 7 posto). treća je Rusija (5 posto), dok su Kanada i Njemačka na četvrtom i petom mjestu (4 posto), Francuska (3 posto), Australija, Brazil i Nizozemska (2 posto). Digitalni nomadi većinom su milenijalci te u prosjeku zarađuju oko 123.578 dolara godišnje.

Forbes BiH