Baš kao što je Evropa mislila da je prošla najgoru energetsku krizu, cijene prirodnog gasa ponovo rastu, za 30% u proteklom mjesecu uslijed smanjenja nivoa skladištenja, nižih temperatura i nesigurnosti u snabdijevanju.
Sa najnižim nivoom skladištenja za ovo doba godine od zime 2022., veliko pitanje je sada: može li Evropa napuniti svoje rezerve na vrijeme za narednu zimu, pita Euronews.
Futuresi prirodnog gasa na Holandskom Title Transfer Facility (TTF), evropskom standardu, porasli su u utorak na 59 eura po megavat-satu, dostigavši dvogodišnji maksimum.
Širom Evropske unije, nivoi skladištenja su pali u prosjeku na 48,48%, prema podacima Gas Infrastructure Europe, znatno ispod onoga što bi trebalo da budu u ovom periodu godine.
Francuska, veliki potrošač energije, ima najnižu stopu skladištenja u bloku od samo 29,85%, dok su Velika Britanija i Ukrajina, obje izvan EU, na još nižim nivoima – 25,73% odnosno 9,33%. Nasuprot tome, skladišta u Portugalu su potpuno puna, dok Švedska i Španija imaju zdravije rezerve sa 88% odnosno 69%.
„Nedavni rast cijena bio je podstaknut nižim temperaturama od prosječnih, smanjenom proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora i niskim nivoom zaliha“, rekli su analitičari ING-a Warren Patterson i Ewa Manthey.
Zalihe gasa sada postaju sve skuplje
Obično bi trgovci prirodnim gasom počeli da pune skladište tokom proljećnih i ljetnjih mjeseci kada je potražnja manja, a cijene pristupačnije. Ali ove godine tržište tu strategiju čini sve skupljom.
“Evropski balans gasa bio je mnogo stroži nego što smo očekivali”, rekla je Samantha Dart, robna analitičarka u Goldman Sachsu.
“Da bismo ispravno obnovili skladište ovog ljeta, nije dovoljno da cijene jednostavno ostanu iznad troškova proizvodnje uglja. Morat će porasti još više kako bi privukle više tečnog prirodnog gasa (LNG) u Evropu”, ocijenila je ona.
Goldman Sachs procjenjuje da bi uvoz LNG-a trebalo da bude 8% veći od prvobitno očekivanog, ako Evropa želi da se nivo skladištenja vrati na najmanje 85% do oktobra, prenosi Investitor me. Do sada, februarski podaci o uvozu LNG-a sugerišu da je to moguće—ako se cijene drže blizu 50 eura po megavat-satu (15,10 dolara za milion britanskih termalnih jedinica).
Ali postoje rizici povećanja cijena gasa. Ako potražnja za gasom za proizvodnju električne energije ostane neuobičajeno jaka ili ako azijski kupci povećaju uvoz LNG-a, evropske cijene bi mogle skočiti još više – potencijalno dostići 84 eura po megavat-satu, što bi bilo 68% više od Goldmanove osnovne prognoze.
(Biznis.ba)