Hasičević za N1: Neki su podigli cijene i prije nego je obračunata prva plata

O efektima neradne nedjelje i povećanja minimalne plate, poskupljenjima i kontroli cijena, za “Novi dan” govorio je Amir Hasičević, ministar trgovine FBiH.

Zakon o unutrašnjoj trgovini, koji je stupio na snagu 17. novembra, donio je neradnu nedjelju za trgovce u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ova odluka izazvala je niz kritika od strane ekonomista. Igor Gavran je izjavio da bi u Londonu prijedlog o neradnoj nedjelji izazvao slanje predlagača na psihijatriju, dok je Svetlana Cenić navela da ova mjera šteti ekonomiji Federacije.

Ministar trgovine FBiH, Amir Hasičević, istakao je da je neradna nedjelja već bila praksa u loklanim zajednicama u Federaciji prije donošenja zakona. Dodao je kako slične mjere postoje u nekim drugim sredinama. Prema riječima ministra, podaci Porezne uprave za decembar pokazuju rast fiskalizovanog prometa u odnosu na isti mjesec prošle godine. Ukupni promet povećan je za 264,8 miliona KM, što predstavlja rast od 4%.

„Ukupan promet preraspoređuje se na druge dane, prvenstveno subotu i ponedjeljak. Ovo nije jednostavna matematika – pad prometa se nije dogodio, naprotiv, bilježimo rast“, izjavio je Hasičević.

Dodao je kako se efekti neradne nedjelje još uvijek analiziraju te da je prerano donositi zaključke. „Ova mjera ima i širi cilj, a to je poboljšanje uslova rada za preko 86.000 zaposlenih u sektoru trgovine“, kazao je ministar.

Istakao je kako će zakon biti praćen i prilagođavan na osnovu podataka i dodatnih analiza, ne isključujući mogućnost modifikacija. Ministar je napomenuo kako zakon nije isključivo ekonomske prirode, već je u funkciji zaštite radnika i poboljšanja njihovog radnog statusa.

Govoreći o povećanju minimalnih plata ministar je kazao da su neke cijene porasle i prije obračunavanja plata koje su povećane.

“Ta poskupljenja su uzrok prelivanja svjetske inflacije, svjetskih kretanja. Jedan od primjera je upravo bilo poskupljenje pšenice na svjetskom tržištu za 15% u prvim danima januara. Pa smo odmah imali poskupljenje kod proizvođača, najavljeno veleprodajno poskupljenje hljeba, pekarskih proizvoda za 21%. Onda smo razgovarali, opet, sad kažemo, opet nekako napravili smo dobru vezu, taj zakon, ono je na trgovini stvarno napravio jednu dobru vezu tih socijalnih partnera koji su sudionici u trgovini. Ta odluka je bila samo od veleprodavaca. Bila je dva dana na snazi i vraćene su cijene hljeba. Mislim, ta poskupljenja jesu nešto što je problem i što stalno pratimo.  Ono što država ima kao instrument u svojim rukama jeste da spriječava bilo kakav ekstra profit, odnosno nelegalno bogaćenje ili, kako mi to često volimo reći u žargonu, divljanje cijena.” kazao je ministar.

Ministar je ukazao na turbulentnu situaciju u svijetu koja bi mogla potrajati.

“Svjetska situacija je turbulentna. Ja ne bih volio da pesimistično zvučim, ali mislim da trebamo biti oprezni i da bi trebalo nekako smiriti lopticu i iznaći najbolja rješenja za sve. I poslodavci, i država, i sindikati, odnosno radnici, mislim da će dugo trajati, i približava se, i moramo biti spremni na to da budemo jedna ekipa.” kazao je Hasičević za N1.

N1BiH