U sjedištu Gradske uprave u Zenici danas je upriličeno svečano potpisivanje ugovora za izgradnju postrojenja za tretman otpadnih voda Grada Zenice sa kompanijom Strabag.
Ugovor su,u prisustvu gradonačelnika Fuada Kasumovića, potpisali direktor Javnog preduzeća Vik Zenica Emir Pašalić i predstavnici izvođača-kompanije Strabag, Nedim Zuhrić i Emir Varnica.
Ukupna vrijednost projekta je oko 17 miliona eura,pri čemu sa grant sredstvima učestvuju Njemačka razvojna banka KfW sa oko 13 miliona eura, te Državni sekretarijat za ekonomske poslove Švicarske (SECO) sa oko 4 miliona eura,a ostatak sredstava obezbijedit će Grad Zenica.
Rok za izgradnju je 26 mjeseci,pri čemu slijedi osiguranje okolinske dozvole i izrada glavnog projekta,dok je probni rok za rad postrojenja,koja će se nalaziti u prigradskom naselju Banlozi, 12 mjeseci.
Gradonačelnik Fuad Kasumović pozvao je i ostale lokalne sredine koje gravitiraju toku rijeke Bosne da se na vrijeme uključe u rješavanje pitanja tretmana otpadnih voda povlačenjem grant sredstava.
Projekat “Sakupljanje i tretman otpadnih voda u Zenici’’ sastoji se od dvije komponente:Komponenta 1: Izgradnja sistema kolektora I Komponenta 2: Izgradnja mehaničko – biološkog postrojenja za tretman otpadnih voda.
Komponenta 1, za koju je ranije potpisan ugovor o izvođenju radova, podrazumijeva izgradnju kanalizacionih kolektora ukupne dužine 6.988 metara, uključujući 168 revizionih okana kao i jedne prepumpne stanice. Najznačajniji dio ove komponente predstavlja nastavak izgradnje Glavnog lijevoobalnog kolektora do lokacije budućeg postrojenja za tretman otpadnih voda u Banlozima. Pored toga, veoma je značajna i izgradnja prve faze kolektora Drivuša-Bojin vir, jer u ovom dijelu grada trenutno ne postoji gradski kanalizacioni sistem pa će se izgradnjom ovog kolektora znatno unaprijediti uslovi života stanovnika ovog dijela grada.
Važno je naglasiti, da će u okviru Komponente 1 biti izgrađeni i kanalizacioni kolektori, kojima će se eliminirati odvodnja gradskih otpadnih voda kroz krug kompanije Arcelor Mittal. Naime, razdvajanjem komunalnih otpadnih voda od otpadnih voda industrijskih zagađivača (Arcelor Mittal i RMU Zenica), Grad Zenice će ispuniti uslove iz Akcionog plan i obavezivanja, čime se nameće obaveza pomenutim industrijskim zagađivačima da na odgovarajući način tretiraju svoje otpadne vode prije ispuštanja u rijeku Bosnu, što će imati veoma pozitivan uticaj na zaštitu životne sredine. (Š.B.)