Ko će imati penzije niže od najnižih zbog člana 81, ko će moći naplatiti posmrtnine

Godina koja je iza nas protekla je u borbi penzionera za povećanje penzija, tačnije izmjene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju sa novim parametrima za povećanje penzija. Mjesecima su ih iz Vlade Federacije ignorisali, ali bi se trznuli svaki put kada bi se penzioeneri uozbiljili prijeteći masovnim protestima.

 

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić je u januaru 2025. godine najavio kako su penzionerima namijenili dvije “pojake” jednokratne pomoći i povećanje penzija prema bruto domaćem proizvodu i indeksu potošačkih cijena što nije bilo ni pet posto, tačnije 4,49 posto. Samo jedna jednokratna pomoć isplaćena je u augustu i iznosila je od 100 KM do 250 KM. Tom prilikom Vlada FBiH je zaobišla korisnike srazmjernih penzija među kojima je onih sa penzijama do 450 KM.
Kada su penzioneri sve češće počeli spominjati masovne proteste, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je počelo raditi na izmjenama Zakona o PIO-u. Penzioneri su tražili da se penzije usklađuju prema prosječnoj plaći u FBiH i potrošačkoj korpi, tražili su da se zadrži pravo na vanredno povećanje penzija.
Rezultat izmjena Zakona o PIO-u jeste da su uvaženi zahtjevi penzionera kod člana 79. koji se tiče usklađivanja penzija. Od 1. januara penzije će se povećavati na osnovu rasta prosječne plaće u FBiH i indeksa potrošačkih cijena u omjeru 60:40. Penzije će se povećavati dva puta godišnje u januaru i julu, dok je ukinuto vanredno povećanje penzija.
Penzioneri u februaru mogu očekivati povećanje januarskih penzija za 11,6 posto.
Izmjene su omogućile da ubuduće posmrtnine nakon ukopa penzionera mogu naplatiti i oni koji nisu članovi porodice, a koji su platili troškove ukopa.Prema ranijem članu 147. Zakona o PIO-u, pravo na posmrtninu nakon ukopa člana porodice-penzionera imali su samo najuži članovi porodice, suprug / supruga, djeca.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je u potpunosti izmijenilo član 81. koji se tiče izračuna najnižih penzija. Prema ovim rigoroznim izmjenama od 1. januara budući penzioneri sa manje od 20 godina staža i 65 godina života imat će penziju koja ne može biti niža od 60 posto od prosječne penzije iz decembra prethodne godine.
U 2025. godini prosječna penzija je iznosila 651 KM, a 60 posto od tog iznosa je 390 KM. Prije izmjena, ta penzija je bila u visini najniže, a koja je sada 599 KM.
Iz Ministarstva su objasnili kako su izmjene urađene po zahtjevu predstavnika penzionera.
Na kraju treba reći da su izmjene Zakona o PIO-u utvrđene na Vladi FBiH 23. decembra 2025. godine i poslane u Parlament FBiH koji ove izmjene još nije razmatrao, a gdje su najavljeni amandmani na član 81.
Iako zakon nije potvrđen na Parlamentu FBiH, resorni ministar Adnan Delić je ranije kazao da, bez obzira na to kada zakon bude donesen, da je njegova primjena od 1. januara 2026. godine. ( faktor.ba )