Iako su Ujedinjene nacije usvojile rezoluciju o zabrani sakaćenja ženskih genitalija 2012. godine, ono se i dalje praktikuje u oko 30 zemalja.
Obrezivanje ženskog polnog organa, koje može biti djelimično ili potpuno, provodi se u 30-ak uglavnom bliskoistočnih i afričkih zemalja, kao i u nekim azijskim i latinoameričkim državama.
U Evropskoj uniji je to strogo zabranjeno, ali se procjenjuje da postoji oko 600.000 žena unutar saveza koje su obrezane. Sveukupno u svijetu je oko 230 miliona žena i djevojčica sa osakaćenim genitalijama.
Zemlja s najvišom stopom obrezanih žena je Somalija, za koju se pretpostavlja da ima 99 posto obrezanih žena starosti između 15 i 49 godina. Sakaćenje ženskih genitalija je još značajno zastupljeno u Gvineji (97 posto), Džibuti (93 posto), zatim Sudan, Egipat i Mali koji broje više od 80 posto obrezanih žena, a manje od 90 posto.
Obrezivanje žena je zastupljeno i u Burkini Faso, Mauritaniji, Gambiji, Eritreji, Etiopiji, Liberiji, Sijeri Leone, a nešto manje u Indoneziji, Iraku i Jemenu.
Žensko obrezivanje najčešće se provodi nad djevojkama do 15. godine života, iz raznih kulturoloških i društvenih razloga, poput pritiska okoline, religijskih uvjerenja ili ideala ljepote i čistoće.
Praksa potiče iz vremena prije hrišćanstva i islama i pokazuje duboko ukorijenjene nejednakosti između muškaraca i žena, pri čemu je uvriježeno da žene ne trebaju doživljavati zadovoljstvo prilikom seksualnog odnosa.
Sijera Leone se bori protiv sakaćenja genitalija
Jedna od zemalja u kojima je ova tema trenutno aktuelna u društvu je Sijera Leone s obzirom na to da je Sud pravde ECOWAS-a (Ekonomska zajednica država Zapadne Afrike) naredio ovoj zemlji da kriminalizuje sakaćenje ženskih genitalija.
Presudu je pokrenuo slučaj Kadijatu Balaima Allieu, žene koja se nakon 10 godina vratila u državu i pokrenula postupke.
Ona je imala 28 godina u septembru 2016. godine kada je pješke otišla kod komšinice u svom selu da riješi svađu koju su imale, nemajući pojma šta će joj se potom dogoditi. Ubrzo nakon što je stigla, prisilno su je uveli u sobu i zaključali vrata, vezali su joj ruke, pretukli je, stavili povez na oči i začepili usta. Zatim je jedna žena sjela na njene grudi dok su joj drugi razdvajali noge kako bi je obrezali.
Kada su završili sa sakaćenjem, odvukli su je u drugu sobu i ostavili tri dana u lokvi krvi, dok je policija nije pronašla i odvezla u bolnicu. Allieu se sjeća da joj je doktor rekao da “nikada nije vidio ovakav nivo zlobe”.
Pobjegla je, ali se deset godina kasnije vratila u državu i dobila važnu presudu, kojom se Sijeri Leone nalaže kriminalizacija obrezivanja žena.
U Sijera Leoneu, nacionalno istraživanje iz 2019. godine pokazalo je da je 83 posto žena podvrgnuto sakaćenju ženskih genitalija, a 71 posto njih je podvrgnuto toj praksi prije 15. godine.
Ne postoji zakon koji eksplicitno kriminalizuje ovaj postupak, dio tradicionalnog rituala inicijacije koji označava ulazak djevojčice u žensko doba, a koji provode stariji članovi društava Bondo. Svake godine žene i djeca imaju zdravstvenih komplikacija, a neki i umiru, kao posljedica takvih rituala.
(klix.ba)