Zavod za javno zdravstvo FBiH – Virusni hepatitisi, tiha prijetnja javnom zdravlju

Virusni hepatitisi predstavljaju jedan od najozbiljnijih izazova za globalno javno zdravstvo. Upravo zbog toga se svake godine, 28. jula, obilježava Svjetski dan hepatitisa s ciljem podizanja svijesti o važnosti prevencije, testiranja i liječenja te skupine bolesti.

Virusni hepatitis je upala jetre uzrokovana infekcijom virusima hepatitisa A, B, C, D i E. Među njima, hepatitis B i C imaju najveći javnozdravstveni značaj jer mogu dovesti do kronične infekcije, ciroze jetre i hepatocelularnog karcinoma, a prenose se krvlju i tjelesnim tekućinama. Hepatitis A i E uglavnom se prenose fekalno-oralnim putem, često putem kontaminirane vode ili hrane. Infekcije su u većini slučajeva akutne i samoograničavajuće. Međutim, kod trudnica i osoba s oslabljenim imunitetom mogu imati teži tok.

Epidemiološka slika u svijetu i Federaciji Bosne i Hercegovine

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, više od 300 miliona ljudi u svijetu živjelo je s kroničnim hepatitisom B ili C u 2022. godini, sa oko 1,3 miliona smrtnih slučajeva zbog posljedica tih infekcija. Većina zaraženih ne zna za svoj status, što predstavlja ozbiljnu prepreku za rano liječenje i sprječavanje širenja bolesti.

Prema podacima iz nadzora u Federaciji BiH godišnje se prijavi između 20 i 60 slučajeva hepatitisa B, s tendencijom blagog opadanja zahvaljujući cijepljenju novorođenčadi koje je uvedeno 2001. godine u Redovni program imunizacije; 10 do 40 novih slučajeva hepatitisa C, većinom u odrasloj populaciji. Hepatitis A se i dalje povremeno pojavljuje u obliku manjih epidemija, osobito u kolektivima ili područjima s neadekvatnim higijenskim uvjetima.

– Podaci sugeriraju da su brojke potcijenjene jer značajan broj zaraženih ostaje neotkriven zbog niskog obuhvata testiranjem, naročito među rizičnim populacijama (osobe koje injiciraju droge, osobe koje su primile krvne proizvode prije 1993., zatvorenici, zdravstveni radnici) – navodi se tekstu koji je pripremila Rozalija Nedić, specijalista epidemiolog iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Liječenje i dostupnost terapije

Hepatitis B ne može se u potpunosti izliječiti, ali se može kontrolirati antivirusnim lijekovima koji sprječavaju napredovanje bolesti i oštećenje jetre. S druge strane, hepatitis C danas se može izliječiti u više od 95% slučajeva pomoću tzv. direktno djelujućih antivirusnih lijekova (DAAs). Ti lijekovi su u mnogim zemljama, uključujući Bosnu i Hercegovinu, dostupni no pristup terapiji je često ograničen slabom dijagnostikom i administrativnim barijerama. Ključ uspješnog liječenja je pravovremeno otkrivanje infekcije, što se postiže široko dostupnim testiranjem – osobito u rizičnim skupinama.

Mjere prevencije i kontrole hepatitisa

– Prevencija je temelj borbe protiv hepatitisa. Cijepljenje protiv hepatitisa B u Federaciji BiH uključeno je u redovni kalendar imunizacije još od 2001. godine. Provodi se višestruka kontrola prilikom transfuzije krvi i transplantacija, prvenstveno testiranje krvi i organa na HBV i HCV kad govorimo o hepatitisima. Posebna pažnja se posvećuje provođenju sigurnih medicinskih postupaka, sterilizaciji instrumenata, uporabi jednokratnih igala i njihovom pravilnom odlaganju. Također, kontinuirano promicanje sigurnog spolnog ponašanja i edukacija o prijenosu bolesti imaju značajan utjecaj na donošenje odluka o vlastitom zdravlju – ističe se.

U cilju smanjenja komplikacija bolesti i prekida širenja virusa, ukoliko je došlo do infekcije, ključno je pravovremeno testiranje i uvođenje terapije.

Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH kontinuirano radi na jačanju kapaciteta za detekciju, izvještavanje i edukaciju u oblasti virusnih hepatitisa kroz stručno usavršavanje kadra, izradu smjernica i promociju javnozdravstvenih kampanja.

– Virusni hepatitisi su tiha, ali ozbiljna prijetnja koja zahtijeva koordiniran odgovor zdravstvenog sustava, javnog zdravstva, civilnog društva i zajednice. U povodu Svjetskog dana hepatitisa 2025. podsjećamo da su prevencija, testiranje i liječenje dostupni i učinkoviti. Investicija u jačanje nadzora, edukaciju i integraciju službi donosi ne samo smanjenje smrtnosti, već i dugoročnu uštedu resursa i poboljšanje kvalitete života građana – navode iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

fena.ba