Duraković: Predloženi zakon o Sudu BiH je pristanak na usitnjavanje državnog suvereniteta

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi, na hitnoj sjednici zakazanoj za sutra, trebalo da razmatra Prijedlog zakona o Sudu Bosne i Hercegovini koji je u najmanju ruku sporan i kao takav daleko od “evropskog puta” kojim se hvale njegovi predlagači – ocijenio je potpredsjednik Republike Srpske Ćamil Duraković.

On je mišljenja da osim što se njime smanjuju nadležnosti ove sudske instance, predloženi zakon predstavlja “klasičnu političku trgovinu sa antievropskim posljedicama te bi njegovo usvajanje imalo za cilj razgradnju pravosudnog sistema države koja je ionako u ozbiljnoj političko-sigurnosnoj krizi zbog upornog podilaženja onima koji krše zakone i Ustav ove države”.

– Pored navedenog, važno je istaći da Evropska unija ne smije šutjeti na ovo, jer bi to značilo da prihvataju bilo kakav zakon zbog prividnog progresa – odnosno da im je bitna suština a ne forma što bi za ovu državu, njene građane ali i pravosudni sistem, smatram, bilo zaista pogubno. Ne možemo i ne trebamo dozvoliti da se pod plaštom evropskih integracija uvode zakoni koji će sutra natjerati sudije, tužitelje, kao i druge pravosudne djelatnike da prelaze međuentitetsku liniju i svoj posao obavljaju u okruženju gdje lokalne policijske vlasti, institucije BiH tretiraju kao da su ilegalne – a to je, sudeći iz svega navedenog u Prijedlogu zakona o Sudu BiH, i najmanji problem – naveo je Duraković u izjavi.

Ocijenio je da, u konačnici, to nije pravna reforma, to je pravna kapitulacija pred svima onima koji godinama osporavaju postojanje i nadležnosti i Suda ali i države BiH.

– Posebno me brine, kao osobu koja je preživjela genocid, kao osobu koja živi na prostoru entiteta Republika Srpska ali i kao potpredsjednika ovog entiteta, činjenica da u Prijedlogu zakona o Sudu BiH nema suđenja za ratne zločine kao ni za genocid – te se postavlja pitanje, da li predlagači zaista smatraju da će sudovi u entitetu RS ikome suditi za genocid počinjen u Srebrenici? Da li je predlagačima, kao i onima koji ovakav prijedlog zakona hvale bitno da li će svi osumnjičeni za ratne zločine biti procesuirani – jer sa ovakvim, kako oni navode ‘evropskim zakonom’, teško da će pravda ikada biti zadovoljena! Sram vas bilo! Ovim činom rušite osnove pravne sigurnosti i podilazite rušiteljima ustavnog poretka ove države – poručio je Duraković.

Kako je istakao, želi da da vjeruje da u ovoj državi ima dovoljno političke pameti ali i morala na političkoj sceni, te “da nećemo dopustiti da se pod plaštom lažnih ‘evropskih integracija’ skrivaju međuentitetske podjele, netransparentni dogovori i političke trgovine kojima se sužava nadležnost državnih institucija”.

– Sud BiH mora ostati institucija koja funkcioniše na teritoriji države BiH u njenom punom suverenitetu a ne da se fragmentira po mjeri političkih ultimatuma – jer ovaj zakon je upravo to, pristanak na usitnjavanje državnog suvereniteta. Na to nećemo pristati. I nećemo šutjeti – poručio je u izjavi za medije Duraković.

Fena.ba