Predstavnici Udruženja “Kali Sara – Romski informativni centar“ predstavili su danas u Sarajevu regionalni projekt „BEYOND BARRIERS: Resilience of Roma in the Western Balkans“.
Radi se o regionalnom projektu koji je finansiran sredstvima Evropske unije, a okuplja organizacije iz regiona: ROMALITICO (Sjeverna Makedonija), YUROM Center (Srbija), Romaversitas (Kosovo), InSOC (Sjeverna Makedonija), IRCA (Albanija) i Kali Sara – Romski informativni centar (Bosna i Hercegovina).
Predsjednik Udruženje „Kali Sara – Romski informativni centar“ Dervo Sejdić je kazao da oni, u saradnji s navedenim organizacijama iz regije, implementiraju projekt “Prevazilaženje prepreka socijalno-ekonomske inkluzije Roma”, te da je cilj projekta da u naredne tri godine pokušaju funkcionalno osposobiti romsku zajednicu.
“Kad kažem funkcionalno, prije svega mislim funkcionalno obrazovati neobrazovane i pripremati ih za rad kroz razne vidove edukacija, tečajeva, seminara, sa certificiranim agencijama za obrazovanje odraslih i usavršavanje za posao”, naveo je Sejdić i dodao da projekt finansira Evropska unija.
Pred nama su, kazao je on, tri godine rada, a prioritet je ostvariti saradnju i partnerstvo sa institucijama u Bosni i Hercegovini, njihove kapacitete, resurse usmjeriti na edukacije i radno osposobljavanje i biti opredeljeni cilju zapošljavanja Roma.
“Moramo prvo istražiti resurse, kapacitete romskih zainteresovanih kandidata za različite vrste poslova. U saradnji sa poslovnom zajednicom Kantona Sarajevo, prije svega sa Udruženjem poslodavaca, provjeriti tržište rada, potrebe tržišta rada. Oni će nam, kao partneri, plasirati te informacije, a mi ćemo uraditi istraživanje u romskoj zajednici”, kazao je Sejdić.
Naveo je da je druga komponenta projekta ‘antidžipsizam’ – bit će uspostavljena radna grupa za borbu protiv stereotipa, predrasuda i diskriminacije Roma u Bosni i Hercegovini.
“Ta grupa će se fokusirati na eliminaciju svih diskriminatornih odredbi, da li u zakonima, u pravilnicima, pa čak i neka ustavna rješenja prepoznata su kao diskriminatorna. S tom grupom eksperata ćemo raditi u tom dijelu. Cilj je osposobljavanje, stvaranje partnerstva sa institucijama, u cilju zapošljavanja Roma”, zaključio je Sejdić.
Govoreći o zapošljavanju Roma, kazao je da su imali značajan napredak do korone u vidu zapošljavanja Roma i dodjele grantova za samozapošljavanje i zapošljavanje kod poslodavaca.
“Međutim, kako je korona obuhvatila sve, pa i Bosnu i Hercegovinu, na udar su došla manja preduzeća i oni su morali ići u stečaj, u zatvaranje, u obustavu rada. U tim preduzećima najčešće su bili Romi prvi na udaru, jer su Romi najčešće i bili na nivou ugovora sa tim preduzećima. Preduzeće ide u stečaj ili prestaje sa radom, ti ugovori isto tako prestaju, pa smo se vratili negdje na pozicije iz, rekao bih, 2015. godine kada je bilo nekih osam do dest posto zaposlenih Roma”, kazao je Sejdić.
Također je naveo da u posljednjih nekoliko godina Vijeće ministara BiH na vrijeme ne usvaja budžet, na vrijeme ne donosi odluku o grantiranju određenih sektorskih politika, pa između ostalih i zapošljavanja.
Nakon što su predstavnici Udruženja „Kali Sara – Romski informativni centar“, kao implementatori u Bosni i Hercegovini, predstavili ključne ciljeve i aktivnosti projekta, uslijedila je diskusija o temi zapošljavanja Roma, s posebnim osvrtom na izazove i mogućnosti u kontekstu lokalnih i regionalnih inicijativa.
(FENA)