U Zenici 15.640 nezaposlenih osoba, ponajviše trgovaca, frizera, pravnika i ekonomista

Prema podacima Biroa rada u Zenici je evidentirano 15.640  nezaposlenih osoba. Uporede li se ovi podaci s krajem prošle godine, broj nezaposlenih je veći za 250 osoba, dok je u poređenju s mjesecom aprilom prošle godine zabilježen blagi pad nezaposlenih, za 50 osoba.

Kako bilježi zenički Biro rada u svojim evidencijama, među nezaposlenim prednjače lica sa nižim stepenima stručne spreme. A kao i prethodnih godina zabilježen je sličan trend među nezaposlenim.

“Mogu reći da su najbrojnije nezapolene osobe u trećem stepenu stručne spreme prodavači, frizeri i vozači. Što se tiče srednje stručne spreme, najzastupljeniji su ekonomski tehničari, medicinske sestre i maturanti gimnazije, dok su sa VSS najbrojniji pravnici, ekonomisti i profesori engleskog jezika”, kazao nam je Saudin Burić, šef Biroa rada Zenica.

Saudin Burić, šef Biroa rada Zenica

Agencija za rad i zapošljavanje BiH, u saradnji sa entitetskim zavodima zapošljavanja objavila je istraživanje tržišta rada Bosne i Hercegovine. Iako je broj nezaposlenih i dalje na visokom nivou, u ovom istraživanju je istaknuto da je čak 45,7 posto poslodavaca izjavilo tokom prošle godine da su imali probleme sa pronalaskom novih radnika. Najviše je nedostajalo KV i VKV radnika. A ovakav trend bilježi i zenički Biro rada, posebno u građevinskom i tekstilnom sektoru.

“Najtraženiji su radnici u trećem stepenu šivači, tesari, električari i bravari. Sa SSS traženi su medicinski tehničari, ekonomski i laboratorijski tehničari, dok su sa VSS najtraženiji profesori predškolskog odgoja te profesori matematike i fizike”, naglašava Burić.

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH oni privrednici koji nisu mogli naći kandidate sa traženim znanjima i vještinama, naveli su da kandidati najčešće oskudijevaju sa sposobnošću učenja, međuljudskim i socijalnim kompetencijama, poduzetništvu i samoinicijativnošću. S druge strane, poslodavcima je presudna samo jedna osobina, a to je volja za rad, potvrđuje nam i Burić…

I pored volje za rad, radnici često odustaju od ponuđenih poslova, nezadovoljni uslovima koje nude poslodavci, prije svega niskim platama za ponuđeni obim posla. U tom slučaju nezaposlena osoba je dužna dati pismenu izjavu o razlozima odbijanja posla. Burić ističe da nije česta pojava da brišu sa evidencije nezaposlene, te se nada što skorijoj izmjeni zakona koja će dati jasnije smjernice.

Procjene Agencije za rad i zapošlavanje BiH  za zapošljavanjem novih radnika u 2025. godini govore da 54,8% poslodavaca planira nova zapošljavanja. Od ovog broja najviše potreba za zapošljavanjem je iskazano u građevinskom sektoru 61,6%, industrijskoj djelatnosti 59,6, uslugama 56%, te 48,2% u trgovini. (M.H.)